logo
logo

Zdjęcie: / -

Nowy portal IPN

Piątek, 28 lutego 2014 (10:37)

IPN uruchomił nowy portal edukacyjny, poświęcony tematyce poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego – ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.

Na nowym portalu Instytutu Pamięci Narodowej, można znaleźć działy: „O projekcie”, „Poszukiwania”  i  „Odnalezieni”. Dotychczasowy portal IPN – Śladami zbrodni będzie nadal funkcjonował. Oba portale będą się  wzajemnie uzupełniały i pomogą uporządkować obszerną wiedzę.

Nowa oferta IPN jest w całości poświęcona ogólnopolskiemu programowi badawczemu zmierzającemu do ustalenia lokalizacji grobów osób straconych i zamordowanych w latach stalinizmu, ich ekshumacji i identyfikacji odnajdywanych szczątków. Inspiracją do stworzenia nowego portalu okazała się wieloletnia praca interdyscyplinarnego zespołu naukowego składającego się z antropologów, archeologów, genetyków, historyków i lekarzy sądowych.

„Ponad dwadzieścia lat od upadku komunizmu w Polsce – 10 listopada 2011 roku – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie wysiłków na rzecz odnalezienia utajnionych przez dziesięciolecia mogił” – czytamy na stronie IPN.

Na stronie zaprezentowano obszerne zasoby fotograficzne i filmowe. Instytut zwraca się także z apelem do bliskich osób więzionych w mokotowskim więzieniu w latach 1948-1956 o zgłaszanie się w celu przekazania materiału genetycznego do badań.

APW

NaszDziennik.pl