Dzisiaj po raz czwarty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce z tej okazji odbywają się uroczystości upamiętniające polskich bohaterów walczących niezłomnie z reżimem komunistycznym. Na znak naszej pamięci i oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym wywieśmy na naszych domach flagę narodową.
Święto to zostało ustanowione przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku. Dzięki niemu na szeroką skalę przypominana jest niezłomna postawa żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Żołnierzy, którzy z odwagą i gorliwością stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRS w latach 1944-1963. Wielu z nich za walkę o wolną Ojczyznę zapłaciło największą cenę – oddali za nią życie.
Torturowani, bestialsko mordowani w katowniach UB przez lata byli wypierani z pamięci rodaków.. Propaganda komunistyczna wmawiała Polakom, że Żołnierze Wyklęci byli wrogami Narodu Polskiego. Zakłamywana historia pozbawiała ich dobrego imienia i honoru. Wszystko dlatego, że umiłowali Polskę i pozostali wierni swym ideałom: Bóg-Honor-Ojczyzna.
Mimo że władze komunistyczne na wszelkie sposoby próbowały wymazać ich ze świadomości kolejnych pokoleń, to pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwała. Dzisiejsze święto pokazuje, że prawda o niezłomności żołnierzy podziemia antykomunistycznego wychodzi na jaw.
W całej Polsce od kilku dni dzieją się różne wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Msze św., nabożeństwa, marsze pamięci, a także sympozja, biegi, czy rekonstrukcje – to tylko niektóre z form upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.
Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Warszawie. Również Polonia upamiętni bohaterów. W Chicago o godz. 18.30 (czasu lokalnego) sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. Następnie w sali parafialnej będzie można zobaczyć wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
Kilka dzisiejszych wydarzeń organizowanych na terenia całej Polski:
Częstochowa – godz. 10.00 – Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, po Eucharystii przemarsz pod tablicę ku czci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Ełk – godz. 12.00 – Eucharystia w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
Grodzisk Mazowiecki – godz. 12.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych na tamtejszym cmentarzu parafialnym, później maraton filmowy w Centrum Kultury (ul. Spółdzielcza 9).
Grunwald – godz. 12.00 – inscenizacja opanowania budynku gminy Grunwald i tamtejszego posterunku MO.
Kielce – godz. 19.00 – Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy z byłego więzienia UB mieszczącego się na Wzgórzu Zamkowym.
Krajenka – godz. 16.00 – Eucharystia intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Anny (ul. Szkolna).
Kraków – godz. 17.00 - Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszy z placu Wolonica.
Leszno – godz. 11.00 – Msza św. w bazylice pw. św. Mikołaja;
godz. 12.15 – odsłonięcie pomnika „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”
Mielec – godz. 13.00 – odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych
godz. 18.00 – Msza św. za Żołnierzy Wyklętych w bazylice św. Mateusza, a po niej Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Poznań – godz. 10.00 – Msza św. W intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela
godz. 11.00 – Marsz Pamięci ulicami Poznania
godz. 12.00 – uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
godz. 13.30 – projekcja filmów dokumentalnych poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych w kinie Rialto.
Piła – godz. 19.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Rodziny, po niej Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Radom – godz. 10.00 – złożenie kwiatów na miejscu pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia na cmentarzu przy ul. Limanowskiego;
godz. 10.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (ul. Bieliny-Prażmowskiego)
godz. 16.30 – pikieta „Armio Wyklętych, Radom pamięta!” zorganizowana pod pomnikiem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (ul. Bieliny-Prażmowskiego)
Słupsk – godz. 18.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Zadarko, a po niej III Pomorski Marsz Żołnierzy Wyklętych
Stębark – godz. 14.00 – prelekcje dotyczące historii żołnierzy wyklętych w Karczmie Rycerskiej, później koncert barda Żołnierzy Wyklętych Andrzeja Kołakowskiego.
Warszawa – godz. 11.00 – z placu Zamkowego w Warszawie wyruszy rowerowa Masa Krytyczna Pamięci Żołnierzy Wyklętych
godz. 18.00 – pokaz filmu „Pseudonim Anoda” w sali widowiskowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Dobrym Miejscu
godz. 19.00 – Msza św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście (ul. Świętojańska 8), której będzie przewodniczyć ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
Września – godz. 18.30 – Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM (ul. Kościelna 7), a po niej prelekcja dr. Dariusza Piotra Kucharskiego pt. „Należna pamięć Niezłomnym”
godz. 19.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym patriotom ziemi wrzesińskiej, katowanym i zamordowanym przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD w latach 1945-1950 przy ul. Fabrycznej
Wydminy – godz. 15.00 – Eucharystia, a po niej odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych oraz tablicy pamiątkowej poświęconej ppor. Kazimierzowi Chmielowskiemu ps. „Rekin”.