logo
logo

Zdjęcie: A.Kulesza/ Nasz Dziennik

Mobilizacja w obronie TV TRWAM

Wtorek, 14 sierpnia 2012 (06:39)

Aktualizacja: 14 sierpnia 2012 (06:39)

Według ostrożnych szacunków co najmniej 200 tysięcy osób weźmie udział w Marszu w obronie Telewizji Trwam, jaki 29 września przejdzie ulicami Warszawy

W kwietniowym Marszu w obronie Telewizji Trwam wzięło udział 120 tys. osób. Tuż po jego zakończeniu zapowiadano kolejny protest przeciwko dyskryminacji katolickiej telewizji, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła miejsca na cyfrowym multipleksie.

- Pod koniec roku Krajowa Rada ma rozpisać konkurs na wolne miejsca na multipleksie, dlatego musimy przypomnieć o naszym postulacie - mówi poseł Anna Sobecka (SOS dla Telewizji Trwam).

- Katolicy mają prawo do tego, aby oglądać swoją telewizję za darmo, bo teraz muszą albo kupować zestawy satelitarne, albo płacić abonament telewizjom kablowym - dodaje.

Sobecka przypomina, że pod protestami przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam, które skierowane zostały do KRRiT, podpisało się do tej pory prawie 2,5 mln osób. To akcja społeczna na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Jednocześnie w różnych miastach Polski odbyły się i odbywają cały czas Marsze w obronie Telewizji Trwam. Tym bardziej więc trzeba zorganizować kolejny ogólnopolski marsz w Warszawie, aby pokazać determinację ludzi walczących z dyskryminacją katolików, ale również zabiegających o poszanowanie przez rządzących wolności słowa i pluralizmu mediów.

Wiąże się z tym także zataczający coraz szersze kręgi problem walki z chrześcijaństwem. W parlamencie trwają prace np. nad ustawami o związkach partnerskich i legalizacji zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro, które stoją w sprzeczności z prawem naturalnym i nauką Kościoła katolickiego.

W liberalnych mediach, powiązanych z rządzącymi, odbywa się nachalna promocja antykatolickich postaw i zachowań, trwa nieustanne szydzenie z prawd wiary, zasad moralnych. - I musimy pokazać, że się na to nie zgadzamy, nasz sprzeciw musi być głośny i widoczny - podkreśla poseł Sobecka.


Przyjadą związkowcy

Wrześniowy marsz będzie odbywał się również pod wieloma innymi hasłami. Do manifestacji przyłączyć się mają związkowcy z "Solidarności" oraz inne organizacje i stowarzyszenia społeczne, które chcą protestować przeciwko antyrodzinnej polityce rządu, podnoszeniu podatków i rosnącemu zadłużeniu państwa, czyli jego obywateli, do czego doprowadziły obecne władze.

Manifestanci wyrażą też swoją dezaprobatę dla nepotyzmu, którego skalę Polacy poznali po wybuchu afery taśmowej w PSL, gdy okazało się, że wielu działaczy Platformy Obywatelskiej, ludowców oraz członków ich rodzin piastuje intratne posady w administracji i firmach państwowych.

- Trudno jest znaleźć taką dziedzinę życia, która działałaby prawidłowo, sytuacja Polski się pogarsza, co jest winą obecnych rządów - podkreśla poseł Andrzej Jaworski, współorganizator marszu.

Poseł podkreśla, że rośnie niezadowolenie społeczne, bo pogarsza się sytuacja ekonomiczna Polaków, rosną koszty utrzymania, a jednocześnie spada siła nabywcza wynagrodzeń. Cały czas utrzymuje się wysokie bezrobocie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, a może ono jeszcze wzrosnąć, bo grozi nam np. fala bankructw firm budowlanych. Na to wszystko nakłada się szkodliwa polityka makroekonomiczna państwa, powodująca wzrost zadłużenia publicznego, które będą musiały spłacać przyszłe pokolenia.

Profesor Janusz Kawecki (SOS dla Telewizji Trwam) podkreśla, że zainteresowanie marszem jest ogromne. W wielu miejscowościach organizowane już są wyjazdy autokarowe do Warszawy, część manifestantów przyjedzie do stolicy własnymi samochodami lub pociągami.

- Widać, że ludzie nie chcą być bierni, chcą manifestować w obronie swoich praw i wartości, które są dla nich cenne - mówi prof. Kawecki. Dlatego spodziewa się, że 29 września pojawi się znacznie więcej osób niż na marszu w kwietniu. Tym bardziej że wielu ludzi jeszcze się nie organizuje, nie zgłasza udziału w manifestacji, bo są na urlopach. Prawdziwa lawina zgłoszeń będzie więc miała miejsce na początku września.

Zdaniem prof. Kaweckiego, ten marsz będzie się jednak różnił od kwietniowego nie tylko skalą.

- Musimy zadbać o służby porządkowe. Obawiam się niestety prowokacji podobnych do tych, z 11 listopada podczas Marszu Niepodległości. Władzom i środowiskom je wspierającym zależy na skompromitowaniu naszego protestu i mogą próbować go zakłócić, aby mówiło się potem w mediach nie o naszych postulatach, ale o incydentach - przestrzega prof. Janusz Kawecki.

Dodaje, że wiosną Marsz w obronie Telewizji Trwam został przez władze zlekceważony, nie spodziewały się one aż takiego odzewu społeczeństwa, uwierzyły we własną propagandę, że manifestować będzie tylko garstka "moherów". Teraz już takiego błędu nie popełnią, a ponieważ obozowi "trzymającemu władzę" nie na rękę jest kilkusettysięczna manifestacja w stolicy kraju, może próbować ją zakłócić.

- Nie możemy się dać sprowokować - mówi. Profesor jest przekonany, że jesienny marsz pokaże siłę Polaków i ich społeczną aktywność, udowodni, że ludzie nie godzą się na to, aby władza łamała ich prawa.

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik