logo
logo

Przykłady różnych widoków nieba z programu Stellarium Zdjęcie: GAW/ Nasz Dziennik

Domowe planetarium

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014 (10:17)

Wszystkim Czytelnikom, którzy chcieliby lepiej poznać nocne niebo albo po prostu sprawdzić, jak nazywa się konkretny obiekt, który wypatrzyli na niebie, polecamy darmowy program Stellarium.

Oprócz wyglądu nieba w określonym miejscu i czasie program prezentuje nazwy gwiazd, planet i gwiazdozbiorów, orbity planet i ich księżyców, a także rysunki ilustrujące nazwy gwiazdozbiorów. Interfejs programu umożliwia przybliżanie wybranych obiektów, dzięki czemu możemy zobaczyć je w teleskopowych powiększeniach.

Obraz nieba w programie Stellarium jest bardzo realistyczną animacją. Gwiazdy migocą w wyniku zniekształceń atmosferycznych. Obiekty przemieszczają się po niebie w taki sam sposób jak w rzeczywistości – gdy przybliżymy jedną z planet, zauważamy, że „ucieka” nam ona z ekranu w wyniku obrotu Ziemi, chyba że włączymy opcję umożliwiającą wyśrodkowanie widoku na określonym obiekcie.

Program oferuje cały szereg ustawień, funkcjonalności i wtyczek, które mogą być przydatne dla zaawansowanych obserwatorów nieba. Po wybraniu obiektu możemy zobaczyć szczegółowe informacje na jego temat, np. odległość, typ widmowy, paralaksę czy wielkość gwiazdową. Jednak domyślne ustawienia i podstawowe opcje mogą z powodzeniem służyć potrzebom początkujących użytkowników.

GAW

Aktualizacja 14 kwietnia 2014 (10:22)

NaszDziennik.pl