logo
logo

Zdjęcie: arch./ Inne

Ochotnik do Auschwitz

Niedziela, 11 maja 2014 (17:20)

W połowie maja rozpoczną się zdjęcia do filmu dokumentalnego o płk. Witoldzie Pileckim. Zakończenie prac nad filmem zaplanowano na jesień. 

12 maja br. ekipa realizująca film o płk. Witoldzie Pileckim odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz. Filmowcom towarzyszyć będzie Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, oraz Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki Pileckiego. Śladami więźnia numer 4859 oprowadzi ich dr Adam Cyra, badacz dziejów Pileckiego i autor książki „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”.

Następnie filmowcy oddadzą hołd ofiarom niemieckich zbrodni pod Ścianą Straceń, a symboliczny znicz zapalą Andrzej Pilecki i Marcin Kwaśny – aktor, który zagra Witolda Pileckiego.

– Ta wizyta, w przeddzień rozpoczęcia zdjęć fabularnych do filmu, to ważny element duchowego przygotowania do roli – mówi Marcin Kwaśny. – Przejście śladami pułkownika wraz z jego synem zawiera w sobie symboliczną głębię, a przybliżenie się do piekła Auschwitz i zapoznanie się z artystycznymi zapisami osób dotkniętych tym doświadczeniem jest niepowtarzalną możliwością zrozumienia, chociaż częściowo, doświadczenia, przez które przeszedł Witold Pilecki – dodaje Kwaśny.

Jak wyjaśnia Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu, pułkownika nie rozumieli przed laty jego dowódcy, bo nie byli w stanie pojąć, czym było Auschwitz. – My mamy obowiązek i możliwość, aby postarać się to zrozumieć. Bez wizyty w Auschwitz raport Pileckiego nie będzie do końca zrozumiały. Film musi pozwolić doświadczyć widzowi emocji, które towarzyszą jego bohaterom, ale najpierw tych emocji muszą doświadczyć jego twórcy i wszyscy zaangażowani w tę produkcję – mówi Krzyszkowski.

Filmowcy zobaczą również w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach niezwykłą wystawę „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz nr 432.

Z kolei 13 maja, w rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, w dworze w Łopusznej (filii Muzeum Tatrzańskiego) koło Nowego Targu rozpoczną się fabularne zdjęcia do filmu o płk. Pileckim. Tego dnia filmowcom również będą towarzyszyć Andrzej Pilecki i Marek Ostrowski. Odwiedzą ich również muzycy rockowego zespołu Forteca, który przed dwoma miesiącami wydał płytę „Rotmistrz”.

Realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento film o roboczym tytule „Pilecki” ma być pełnometrażowym i fabularyzowanym dokumentem. Powstaje w ramach akcji obywatelskiej „Projekt: Pilecki” bez udziału państwa, za pieniądze przekazane przez ponad 1,5 tysiąca obywateli. Zdjęcia uda się ukończyć dzięki wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. w Nowym Jorku.

– Budżet wciąż jest otwarty – mówi Maciej Klima, wiceprezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. – Chcąc zachować szansę na szeroką dystrybucję, zdecydowaliśmy się realizować film w najwyższej kinowej jakości, co podnosi koszt o blisko 30 tysięcy złotych, ale wierzymy, że te pieniądze się znajdą. Na tym etapie nie chcemy dopraszać do projektu państwowych instytucji, które przez lata odmawiały wsparcia dla tej produkcji. Zależy nam na tym, aby film o jednym z największych polskich bohaterów zachował obywatelski wymiar – dodaje Klima.

Warto zauważyć, że budżet 90-minutowego niemal fabularnego filmu z udziałem zawodowych aktorów jest czterokrotnie niższy niż koszty produkcji niespełna minutowego, rządowego klipu promującego dziesięć lat Polski w UE.

– Jest to możliwe dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu fantastycznych ludzi i środowisk – dodaje Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. – Partnerami projektu są Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. w Nowym Jorku, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Grupa Teatralna Czwarta Ściana oraz liczne grupy rekonstrukcji historycznych – wyjaśnia Wądrzyk.

MPA

NaszDziennik.pl