logo
logo
zdjęcie

Andrzej Duda

Rząd do dymisji

Poniedziałek, 16 czerwca 2014 (15:59)

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza jest krokiem wstępnym w działaniach, jakie Prawo i Sprawiedliwość zamierza podjąć w celu ratowania demokratycznego państwa polskiego. Uważamy, że sytuacja jest na tyle poważna, żeby zabrać zdecydowany głos w tej sprawie.

Treść rozmów, jakie prowadzili minister Sienkiewicz z szefem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i były minister Sławomir Nowak z byłym wiceministrem Andrzejem Parafianowiczem, pokazują swoisty układ zamknięty – bezmiar bezprawia i absolutnej patologii. Te ustalenia bardziej przypominają praktykę działań organizacji mafijnych niż prawidłowego postępowania osób piastujących ważne funkcje państwowe. Na takim właśnie poziomie podejmuje się uzgodnienia o odwołaniu ministrów w zamian za określone przysługi finansowo-polityczne.

Unormowania konstytucyjne jasno i wyraźnie mówią, że NBP na czele z jego prezesem jest instytucją niezależną i apolityczną. Tę apolityczność należy rozumieć w dwie strony. Po pierwsze, politykom władzy wykonawczej nie wolno wpływać na prezesa NBP i funkcjonowanie NBP. Po drugie, prezesowi NBP i NBP nie wolno w żaden sposób wpływać na funkcjonowanie świata polityki. Tymczasem ten wpływ jest ewidentnie podejmowany, o czym świadczą upublicznione ostatnio nagrania. Pokazuje to, że takie postępowanie jest całkowicie patologiczne i nie mieści się w żadnych standardach działania państwa demokratycznego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że obecny rząd utracił całkowicie legitymację do tego, żeby dalej sprawować władzę w Polsce. Dlatego też wniosek o wotum nieufności dla ministra Sienkiewicza jest tak naprawdę wstępem. Należy oczekiwać, że w czasie dzisiejszej konferencji prasowej Donald Tusk powinien podać się do dymisji. Trzeba powołać nowy rząd, stąd propozycja konsultacji międzypartyjnych. Obecny rząd jest rządem nieuczciwym, który działa w sposób bezprawny i – jeszcze raz podkreślę – stracił całkowicie legitymację do tego, żeby sprawować władzę.

Andrzej Duda

Autor jest posłem PiS oraz wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa.

NaszDziennik.pl