logo
logo
zdjęcie

Lesław Ordon

To był zły rok szkolny!

Piątek, 27 czerwca 2014 (20:26)

Kończący się dzisiaj rok szkolny 2013/2014 niestety nie był dobrym czasem dla polskiej oświaty. Przede wszystkim sprawa obniżenia wieku szkolnego dla sześciolatków i wielka dezinformacja z tym związana: rodzice nie wiedzieli, czy ich dzieci będą musiały iść do szkoły, czy będą mogli się odwołać. Obniżenie wieku szkolnego to z pewnością porażka dla polskiej edukacji. Nic dobrego nie można także powiedzieć o darmowym podręczniku, z którego od września będą się uczyć dzieci w szkołach podstawowych. Choć cieszy, że będzie on darmowy, to jednak nie możemy godzić się na bylejakość, przygotowywanie bez konsultacji i merytoryczne błędy.

Jeśli natomiast ktokolwiek mówi, że ten rok był lepszy od poprzedniego, ponieważ mniej szkół zostało zlikwidowanych i mniej nauczycieli zwolnionych, to niestety grubo się myli. Taka sytuacja wynika jedynie ze zbliżających się wyborów samorządowych i obawy samorządowców o niezadowolenie społeczne związane ze zwijaniem oświaty w poszczególnych regionach. Niepokoi mnie, że wobec mniejszych nakładów na szkolnictwo masowe zwolnienia i zamykanie szkół jedynie odciągnie się w czasie.

Wciąż nie do zaakceptowania jest poziom płacy zarówno dla nauczycieli, jak i pracowników administracyjnych  szkół. Przypomnę, że dla tej grupy zawodowej nie było żadnej podwyżki od kilku lat.

Polska oświata potrzebuje przede wszystkim stabilizacji. Chaotyczne, nieprzemyślane i wprowadzane „naprędce” zmiany i reformy wpływają na obniżenie poziomu nauczania. Nie będzie dobrego szkolnictwa, jeśli nie poprawią się warunki pracy nauczycieli, jeśli nie będą wprowadzane standardy pracy.

Niestety największym problemem polskiej nauki i oświaty są wciąż bardzo niskie nakłady na edukację. W tej kwestii jesteśmy poniżej średniej europejskich. Jeśli rząd mówi, że przeznacza na szkoły coraz więcej, to niestety jest to kłamstwo, które widać gołym okiem w polskich szkołach.

Małym plusem w tym roku szkolnym może być jedynie zablokowanie przez „Solidarność” szkodliwych zapisów i zmian w Karcie Nauczyciela.

Lesław Ordon

Autor jest przewodniczącym sekcji oświaty i wychowania śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Aktualizacja 27 czerwca 2014 (20:27)

NaszDziennik.pl