logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

W obronie życia

Środa, 16 lipca 2014 (22:02)

List Juliusza A. Chrościckiego do Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy, w obronie prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala im. Św. Rodziny

 

Warszawa, dnia 9 lipca 2014 r.

 


Pani
Prezydent m.st Warszawy
Prof. dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz

 

Z wielkim oburzeniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Pani Prezydent o natychmiastowym zwolnieniu z pracy kierownika kliniki im. Świętej Rodziny w Warszawie Pana prof. Bogdana Chazana za obronę życia nienarodzonych. Tym bardziej że zrobiono z tego spektakl medialny w tradycyjnym stylu z epoki komunistycznej.

Pozwalam sobie przypomnieć, iż pochodzę z rodziny lekarskiej. Moja matka śp. dr med. Emilia Paderewska-Chrościcka (1910-1999), uczennica prof. A. Czyżewicza, była dwukrotnie wyrzucana z pracy: z kliniki na ul. Starynkiewicza i z przychodni lekarskiej na ul. Madalińskiego za „podobne przestępstwa”.

Pozostawała dwukrotnie długo bez pracy w zawodzie ginekologa. Przeszła przez sądy PZPR-owskie, które działały zgodnie z ówczesną ideologią antynatalną. Nie była oczywiście jedyną lekarką w PRL prześladowaną za przeciwstawianie się aborcji oficjalnie propagowanej przez państwo.

Wedle ideologii PZPR Naród Polski, jako możliwie najsłabszy ilościowo i jakościowo, miał bowiem pozostać w systemie totalnej zależności od ZSRR. 

Skutki stosowania aborcji na masową skalę społeczną doprowadziły m.in.: do znacznego osłabienie zdrowia setek tysięcy kobiet w Polsce i ich szybszego zgonu, o czym świadczą statystyki medyczne.

Wydawało się wielu ludziom, że te czasy PRL minęły już bezpowrotnie. Po 25 latach od przemian politycznych w naszym kraju okazało się, że nie zmieniło się nic, co jest bardzo ważne! Sposoby nagonki w mediach na osoby niewygodne pozostały, bo są zarządzane przez partie będące u władzy. Edykty „o moralności” jako normy obowiązujące wszystkich Polaków mogą nadal wydawać politycy i urzędnicy niskiego szczebla.

Domagam się natychmiastowego wycofania przez Panią Prezydent z powziętej decyzji o odwołaniu prof. B. Chazana i przeproszenia jego, tak jak większości społeczeństwa polskiego.

Na koniec listu stwierdzam, że jest to wyjątkowo hańbiąca decyzja i do tego całkowicie bezprawna!

 

Juliusz A. Chrościcki

Emerytowany profesor Universite Paris IV Sorbonne
Emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego

NaszDziennik.pl