logo
logo

Zdjęcie: J.Opioła/CC/ Wikipedia

Uczczą pamięć ks. Gurgacza i żołnierzy PPAN

Piątek, 31 sierpnia 2012 (13:10)

Aktualizacja: Sobota, 1 września 2012 (09:16)

Uroczysta Msza św. w intencji ks. kapelana Władysława Gurgacza SJ i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN) zostanie odprawiona w sobotę, 8 września br., na Hali Łabowskiej.

Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 11.00, tradycyjnie będzie przewodniczył ks. Henryk Michalak z Warszawy. Organizatorem jest Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Nowym Sączu i byli żołnierze PPAN.

Jak informują organizatorzy, dojazd będzie we własnym zakresie do Łabowej lub Maciejowej-Składziste, a dalej piechotą za szlakiem na Halę Łabowską. Dla pocztów sztandarowych przygotowano autobus MPK.

Zbiórka o godz. 8.30 przed Domem Kultury przy al. Wolności.

Obelisk, przy którym odbędzie się Eucharystia, poświęcony jest ks. Gurgaczowi oraz partyzantom PPAN. Został on odsłonięty w 1999 roku. Jego inicjatorami byli Henryk Ferenc i Zbigniew Obtułowicz. Od momentu odsłonięcia obelisku każdego roku w pierwszej połowie września organizowane są przy nim uroczystości patriotyczne.

Polska Podziemna Armia Niepodległościowa powstała w latach 1947-1949 i była największą powojenną partyzantką antykomunistyczną na Sądecczyźnie, w całości złożoną z patriotycznej, miejscowej młodzieży.

Oddział PPAN został założony przez leśniczego z Nawojowej Stanisława Piórę ps. „Emir”. Urząd Bezpieczeństwa (UB) i Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) przeprowadziły zmasowane akcje, w czasie których śmierć poniosło wielu partyzantów, zaś inni zostali aresztowani i osadzeni na długie lata w więzieniach.

Ksiądz Władysław Gurgacz SJ ps. „Sem” i „Ojciec” był kapelanem PPAN. Sąd stalinowski skazał kapłana na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Razem z księdzem Gurgaczem rozstrzeleni zostali Stanisław Szajna i Stefan Balicki. Od lat środowiska patriotyczne starają się, by wszczęto proces beatyfikacyjny ks. Gurgacza.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl