logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch/ -

W hołdzie zesłańcom Sybiru

Poniedziałek, 25 sierpnia 2014 (18:29)

We wrześniu w Rzeszowie zostanie odsłonięty pomnik Zesłańców Sybiru, który będzie upamiętniał tragiczne losy setek tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Rosji.

 

Odsłonięcie monumentu zaplanowano na 17 września. Został on już ustawiony w parku Sybiraków na rzeszowskim os. Baranówka. Pomnik przedstawia brodzącą w śniegu na uginających się nogach, pod wiatr dwumetrową postać zesłańca, który w dłoniach ściska różaniec. Zesłaniec, którego postać z jednej strony ma symbolizować trud, a z drugiej samotność, pozostawia za sobą granitowe ślady stóp (tablice), w które zostały wpisane nazwy miejsc zsyłek polskiej ludności na Syberię. Wśród nich są: Archangielsk, Irkuck, Jakucja, Kołyma, Omsk, Swierdłowsk, Tobolsk, Magadan, Nowosybirsk, Workuta, Krasnojarsk, Wierchojańsk, Pietropawłowsk, Kazachstan oraz Kraj Ałtajski.

Autorem projektu pomnika jest rzeszowski plastyk Jakub Ataman. Jego praca została wybrana spośród 26, jakie napłynęły na konkurs zorganizowany w 2011 r. przez rzeszowski Oddział IPN, Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie i Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie.

Pomnik Zesłańców Sybiru w Rzeszowie dołączy do szczególnych znaków pamięci o Polakach, którzy nie z własnej woli przechodzili Golgotę Wschodu. Inicjatorem budowy monumentu upamiętniającego ofiary sowieckich wywózek Polaków na nieludzką ziemię jest Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie, który działa od 1989 r. – Zależy nam, aby ci, którzy przyjdą po nas, spoglądając na ten pomnik, zatrzymali się i przez chwilę pomyśleli o tych, którzy wbrew własnej woli zostali zmuszeni opuścić swoją ojczyznę, przeżywać gehennę wschodu, z których wielu nigdy nie wróciło do Polski – uważa Danuta Zbyszyńska, prezes Związku Sybiraków Oddział w Rzeszowie.

Monument wykonany został z brązu przez Pracownię Brązowniczą Art-Studio Michała Batkiewicza ze Szczyglic pod Krakowem.

                                                        

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 26 sierpnia 2014 (08:19)

NaszDziennik.pl