logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Wyprawka szkolna

Wtorek, 26 sierpnia 2014 (18:54)

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców prowadzi kampanię informacyjną na temat programu rządowego „Wyprawka szkolna 2014”, który zapewnia dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie tylko osoby o skrajnie niskich dochodach mogą ubiegać się o zwrot części kosztów poniesionych na zakup podręczników. O dofinansowanie mają prawo starać się również rodziny wielodzietne, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej. Co istotne, w przypadku rodzin wielodzietnych nie wszystkie dzieci muszą być w wieku szkolnym, by mogły otrzymać budżetowe wsparcie.

– Ponieważ ministerstwo nie informuje rodziców o możliwościach skorzystania z programu, uruchomiliśmy dodatkową infolinię dla rodziców. Pod wskazanym numerem osoby zainteresowane dowiadują się o przysługującym im prawie w tym roku. Odbieramy wiele telefonów od osób, które chcą poznać zasady ubiegania się o dofinansowanie, a nigdzie nie mogą znaleźć informacji na ten temat. Ewidentnie brakuje dobrej woli po stronie ministerstwa, aby fundusze z programu „Wyprawka szkolna” przekazać potrzebującym. Co prawda została przygotowana propozycja wsparcia, ale wszelkie dane o możliwościach jej otrzymania wydają się być przed nimi ukrywane – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Monika Komorowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Podobnie jak w latach ubiegłych rząd nie prowadzi żadnej kampanii informacyjnej, dlatego wiele osób nie wie, że może skorzystać z refundacji. Szczegółowych przepisów nie znają również nauczyciele, dyrektorzy szkół i szefowie lokalnych wydziałów oświaty. Z tego powodu duża część pieniędzy przeznaczona na rządowy program pomocy uczniom wraca do budżetu. Tylko w 2013 r. ponad 18 proc. środków przeznaczonych na ten cel zostało niewykorzystanych.

– Chcemy pomóc rodzicom, dla których wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego stanowią znaczne obciążenie domowego budżetu. Skoro państwo przewidziało środki, które mogą ich w tym odciążyć, to dlaczego mają z tego nie skorzystać? – mówi Monika Komorowska.

Szczegółowe informacje na temat zasad zwrotu za podręczniki zakupione na rok szkolny 2014/2015 można uzyskać TUTAJ. We wtorki i czwartki między godz. 11.00 a 13.00 dyżuruje ekspert Fundacji, z którym można skontaktować się telefonicznie (788 567 603) oraz e-mailowo (KatarzynaJakus@rzecznikrodzicow.pl).

Magdalena Pachorek

Aktualizacja 26 sierpnia 2014 (18:54)

NaszDziennik.pl