logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Święty ocalony od aborcji

Środa, 24 września 2014 (20:07)

W najnowszym odcinku wideobloga pro-life dr inż. Antoni Zięba przywołuje historię z najwcześniejszego okresu życia św. Jana Pawła II. Nie doczekalibyśmy się takiej wspaniałej osoby, gdyby nie odważna postawa pewnego żydowskiego lekarza.


Trwa I wojna światowa. Samuel Taub służy jako lekarz w wadowickim szpitalu garnizonowym, jest lubiany i ceniony przez mieszkańców miasta. Po wojnie postanawia na stałe osiedlić się w Wadowicach, gdzie poznaje rodzinę Wojtyłów. Karol Wojtyła senior i jego żona Emilia mają wówczas syna Edmunda, który urodził się w Krakowie w 1906 roku. Niestety, ich następne dziecko, córka Olga, umiera tuż po narodzeniu wskutek komplikacji poporodowych.

Po paru latach pani Emilia zachodzi w ciążę. Pojawiają się jednak duże trudności, jej zdrowie i życie są zagrożone. Ginekolog, który się nią zajmuje, zaleca dokonanie aborcji, czyli zabicie nienarodzonego dziecka. Na szczęście Wojtyłowie decydują się na konsultacje z innym lekarzem, którym jest Samuel Taub. Żydowski lekarz podejmuje wyzwanie medyczne, decyduje się poprowadzić pacjentkę i ratować jej nienarodzone dziecko.

– Jego troskliwa opieka i wskazówki medyczne doprowadziły do upragnionego przez Wojtyłów rozwiązania. 18 maja 1920 roku rodzi się ich syn Karol – przyszły święty Jan Paweł II. Istnieje powiedzenie, że Opatrzność pisze prosto na krzywych ludzkich liniach – tak właśnie było z narodzinami Karola Wojtyły. Ta historia walki o życie może być natchnieniem dla wszystkich rodziców, którzy zmagają się z trudnościami podczas ciąży. Niech wzorem państwa Wojtyłów nigdy nie tracą nadziei, ponieważ mają wspaniałego orędownika w Niebie – mówi dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Historia Karola Wojtyły może być także umocnieniem dla lekarzy, by tak jak Samuel Taub zawsze służyli życiu. Święty Jan Paweł II niejednokrotnie wzywał ich do budowania cywilizacji miłości i życia. Tak było między innymi podczas kongresu lekarzy katolickich 20 marca 2004 r., kiedy powiedział: „Żadna kalkulacja kosztów nie może przesłonić wartości podstawowego dobra, które podlega ochronie, a mianowicie życia ludzkiego”. Niech ta historia pomaga lekarzom w podejmowaniu dobrych decyzji służących życiu każdego człowieka, bo tylko życie ma przyszłość.

Wideoblog można obejrzeć TUTAJ.

Magdalena Pachorek

NaszDziennik.pl