logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Kresowianie przybyli na Jasną Górę

Niedziela, 1 lipca 2012 (13:41)

Edukacja patriotyczna młodych Polaków, działania i struktury mające pomóc przywrócić pamięć o Kresach czy walka z zakłamaniem historycznym to niektóre z tematów poruszonych w czasie XVIII Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian na Jasną Górę. W największym zjeździe Kresowian biorą udział osoby z całego świata.

Zjazd rozpoczął się uroczystą Eucharystią w intencji Ojczyzny, o jedność w Narodzie i błogosławieństwo dla Kresowian i Dobroczyńców w kraju i poza jej granicami oraz za poległych i pomordowanych na Wschodzie.

Następnie w auli ks. Kordeckiego zaplanowano Forum Kresowe, w którym oprócz uczestników Zjazdu wezmą udział przedstawiciele sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Wspólnoty Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata. W trakcie Forum prelegenci poprowadzą dyskusję na temat: Edukacja patriotyczna młodych Polaków; tworzenie szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach; wypracowanie skutecznych sposobów działania, struktur i zasad współpracy mających na celu zobligowanie do współuczestnictwa w przywracaniu pamięci o Kresach ludzi młodych, a organów władzy państwowej do szerokiego i wszechstronnego wsparcia tych działań; walka z zakłamywaniem historii szczególnie dot. drugiej wojny światowej; troska o upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach i należytego miejsca dla tych tematów w naszych mediach i programach szkolnych; sprawa powołania Muzeum Kresów; pomoc Polakom na Kresach.

W czasie Forum wystąpią m.in. Jan Skalski - prezes Światowego Kongresu Kresowian, dr Artur Górski, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Głos zabiorą także członkowie Porozumienia Pokoleń Kresowych oraz Studia Młodych Lwowskiej Fali.

Na zakończenie Zjazdu odbędzie się Koncert Jasnogórski, w którym wystąpią m.in.: Wojciech Habela – aktor scen krakowskich; laureat Grand Prix Piosenki Lwowskiej i Lwowskiego Bałaku - Kraków 2008. Zespół Pieśni i Tańca z Raciborza, chór z parafii świętych Mateusza i Macieja z Raciborza-Brzezia pod dyr. Aleksandry Gamrot.

Izabela Kozłowska