logo
logo

Zdjęcie: Jerzy Małyszko/ Nasz Dziennik

Polacy mogą wesprzeć ochronę mauzoleum

Piątek, 12 kwietnia 2013 (18:51)

Jerzy Bukowski, przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych

 

Po interwencji Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych oraz Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków w sprawie zamontowania monitoringu przy mauzoleum Matki i Serca Syna, by miejsce, gdzie jest pochowane serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, nie było obiektem dewastacji, otrzymaliśmy od rzecznika ministra spraw zagranicznych, Marcina Bosackiego, odpowiedź, że sprawa jest w toku i nasz apel nie jest potrzebny. Problem miał być rozwiązany do końca marca. Tymczasem 31. dnia tego miesiąca okazało się, że nic nie zostało wykonane.

Wilno twierdzi, że monitoring mauzoleum Matki i Serca Syna z cmentarza Na Rossie jest zbyt kosztowny, by zakończyć prace do końca marca. To jest bulwersujące. Przecież my się nie domagamy budowy autostrady. Chcemy zamontowania monitoringu, który – jak obliczano – kosztuje trzy do pięciu tysięcy złotych. Samorząd wileński stwierdził, że nie ma na to środków w budżecie na 2013 r.

W tej sytuacji polskie MSZ powinno podjąć działania poprzez polską Ambasadę RP w Wilnie. Dotyczy to polskiego upamiętnienia, jakim jest grobowiec. Pomimo iż  znajduje się on na terenie Litwy, my, Polacy, chętnie sfinansujemy monitoring, a nawet wykonamy. Rozumiem – gdyby chodziło o kwotę 5 mln zł. Tutaj jest mowa o 5 tys. złotych. To wielka różnica.

Rzecznik MSZ powiedział 25 listopada ub.r., że ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski w tej sprawie już działa i wszystko zostanie załatwione. Nie dostałem żadnej odpowiedzi od tego czasu w kwestii Rossy. Dopóki MSZ tego nie załatwi, będziemy mieć do czynienia z wieloma nieznanymi sprawcami wandalizmu mauzoleum Matki i Serca Syna.

Obowiązkiem zarządcy cmentarza komunalnego jest dbanie o wszystkie groby. My szczególnie będziemy troszczyć się o to, by nasze polskie upamiętnienia nie były znieważane. Sprawa jest zupełnie prosta i w dodatku mało kosztowna. Spodziewam się, że zostanie załatwiona.

Not. MK

Aktualizacja 12 kwietnia 2013 (19:07)

NaszDziennik.pl