logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Odwiedzili miejsca bliskie Polakom

Wtorek, 9 lipca 2013 (12:06)

Dobiegł końca X Motocyklowy Rajd „Ojców Naszych Starym Szlakiem”, który rozpoczął się 3 lipca w miejscowości Sokółka. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Nasz Dziennik”.

W trakcie rajdu jego uczestnicy odwiedzili m.in. Grodno, Budsław, Borysów czy Kuropaty. Ponadto motocykliści przybyli nad jezioro Świteź. Rajd „Ojców Naszych Starym Szlakiem” był nie tylko upamiętaniem Polaków żyjących na Kresach, ale miał także charakter wyjazdu historycznego oraz pielgrzymki do miejsc związanych z historią Polski.

Przede wszystkim uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystościach w narodowym sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu, gdzie odbyły się obchody 400-lecia objawień. 

– Głównym celem rajdu był udział w uroczystościach w sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu. Były to piękne uroczystości, sanktuarium zostało od zewnątrz odnowione, natomiast w wewnątrz świątynia niestety jest nadal zniszczona. Potem udaliśmy się na objazd po Białorusi, udało nam się wiele zwiedzić, a co najważniejsze – z wieloma ludźmi rozmawiać, z Polakami, z Białorusinami. Spotkało nas tu bardzo dużo serdeczności, poszerzył się krąg naszych przyjaciół – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Krzysztof Butlewski ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, koordynator rajdu.

Jak wyjaśnił uczestnik rajdu, wyprawa była bardzo intensywna i przepełniona wieloma miejscami, które mieli odwiedzić.

– Mieliśmy wiele zaproszeń, wcześniej nieuwzględnionych w planie. Chcąc odpowiedzieć na każde zaproszenie, musieliśmy niektóre wizyty i trasy poskracać. Nie udało nam się zrealizować zwiedzania Nowogródka – dodał Krzysztof Butlewski. Jednak jak wyjaśnił, mimo że nie zrealizowali niektórych planów, „nie żałują”.

– Bardzo dużo czasu spędziliśmy w sierocińcu. Dla dzieci przywieźliśmy dary i ciężko było od nich odjeżdżać. Najtrudniejsze są rozstania – wyjaśnił.

Jeszcze dziś wieczorem uczestnicy rajdu przekroczą granicę i dotrą do Bielska Podlaskiego.

Marta Milczarska

Aktualizacja 9 lipca 2013 (13:50)

NaszDziennik.pl