logo
logo

Zdjęcie: Ryszard Boś/ -

Upamiętnili Bohatera

Piątek, 8 sierpnia 2014 (18:20)

Polacy mieszkający na Białorusi również pamiętali o 150. rocznicy śmierci Romualda Traugutta. 5 sierpnia br. zebrali się w Szostakowie (obwód brzeski), aby oddać hołd bohaterowi.

Uroczystość odbyła się w miejscu urodzenia Romualda Traugutta, gdzie kiedyś stał dworek przywódcy Powstania Styczniowego. Obecnie postawiono tam duży krzyż i nową tablicę informacyjną z podobizną oraz notką biograficzną bohatera, która została napisana w języku polskim i białoruskim. Traugutt w 1864 r. został stracony przez władze carskiej Rosji na stokach Cytadeli w warszawskiej.

Jak informuje Ryszard Boś z Janowa Podlaskiego, podczas obchodów rocznicowych wartę honorową zaciągnęli harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Ryszarda Snarskiego przy Społecznej Szkole Polskiej z Brześcia oraz Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta z Grodna. Z kolei uroczysty apel poprowadziła drużynowa Hanna Paniszewa z Brześcia, która przypomniała postać i zasługi Romualda Traugutta oraz członków Rządu Narodowego: Jana Jeziorańskiego, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego i Romana Żulińskiego. Oni również zostali powieszeni 5 sierpnia 1864 r. i do dnia dzisiejszego nie mają nawet swoich mogił. W ich intencji ks. Andrzej Borodzicz z Wysokiego odprawił Mszę Świętą, a następnie poświęcił krzyż i wspomnianą tablicę informacyjną, pod którą złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystościach wzięli udział między innymi harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych i religijnych oraz okoliczni mieszkańcy. Wszyscy zjednoczyli się w modlitwie za duszę świętej pamięci Romualda Traugutta, członków Rządu Narodowego oraz poległych powstańców styczniowych. Na zakończenie oficjalnej części spotkania odśpiewano „Rotę”, po czym uczestnicy udali się na piknik harcerski. Była to żywa lekcja historii nie tylko dla młodego pokolenia białoruskich Polaków.

MPA

NaszDziennik.pl