logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / Inne

Zmarł Iwo Cyprian Pogonowski

Piątek, 22 lipca 2016 (12:35)

Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2016 (14:57)

Zmarł prof. inż. Iwo Cyprian Pogonowski, wykładowca akademicki, działacz i publicysta polonijny. Wieloletni współpracownik „Naszego Dziennika”. Miał 94 lata.

W czwartek, 21 lipca 2016 r., prof. inż. Iwo Cyprian Pogonowski w stanie ciężkim trafił do szpitala w Stanach Zjednoczonych. Kilka godzin później zmarł.

Prof. inż. Iwo Cyprian Pogonowski urodził się 3 września 1921 r. we Lwowie. Jego ojciec był doktorem filozofii i prawa, a matka malarką.

Profesor brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Wojnę spędził w niemieckich więzieniach i obozach. Oswobodzony w 1945 r. trafił do Belgii, gdzie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie św. Ignacego w Antwerpii. Następnie pracował w Wenezueli, skąd trafił do Stanów Zjednoczonych. Tam spędził większość swojego życia, poświęcając się pracy naukowej i działalności polonijnej.

Na emigracji zajmował się publicystyką polonijną. Jego teksty ukazywały się przez wiele lat w „Naszym Dzienniku”, gdzie cieszyły się wielkim zainteresowaniem Czytelników. Był wykładowcą akademickim, autorem wielu atlasów i przewodników.

Zmarł w wieku 94 lat.

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl