logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.fahrenheitcenter.org/ Internet

Młoda Polonia na praktykach

Piątek, 13 lipca 2012 (14:07)

20 młodych Polaków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady uczestniczy w bezpłatnych praktykach w instytucjach państwowych i samorządowych w Polsce. Program realizowany przez amerykańskie Centrum Fahrenheita ma im przybliżyć kraj przodków i przygotować do pracy w instytucjach polonijnych.

Pierwsza część projektu Polonia Internship 2012 odbywa się w Krakowie. Biorą w nim udział osoby w wieku od 16 do 23 lat z Chicago, Filadelfii, Nowego Jorku i Toronto. Mają polskie korzenie. Mówią po polsku i po angielsku.

W drugiej połowie lipca pojadą do Warszawy. Jak poinformowała asystentka prezesa Centrum Fahrenheita oraz redaktor naczelny magazynu "Fahrenheit News" Natalia Łabuz, edukacyjny projekt ma charakter bezpłatnych praktyk w instytucjach państwowych i samorządowych.

Obecnie młodzi pracują w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Miasta Krakowa. Budują m.in. strony internetowe dla studentów amerykańskich uczących się na krakowskich uczelniach. Zwiedzają też południową Polskę i zastanawiają się nad atrakcyjnością regionu dla turysty zagranicznego.

Od niedzieli młodzież będzie przebywać w Warszawie. Podejmie praktyki w Senacie RP, w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy i Urzędzie Dzielnicy Warszawa-Bemowo. Jak podkreślają organizatorzy, celem programu, który odbywa się po raz drugi, jest integracja polonijnej młodzieży, zwiększenie jej konkurencyjności na rynku pracy i przygotowanie do funkcji lidera w środowisku polonijnym.

16-letni Patryk Czerwony z Nowego Jorku powiedział, że marzy o pracy w instytucjach integrujących Polaków w USA.

- Wolontariat daje mi niepowtarzalną okazję do nawiązania nowych znajomości, poznania młodzieży polonijnej z innych stanów Ameryki - wyjaśnił.

- Chciałbym lepiej poznać Polskę - dodał.

17-letni Daniel Pietrzyk z Chicago zdecydował się na udział w Polonia Internship 2012, ponieważ od najmłodszych lat działał w amerykańskim środowisku polonijnym.

- Organizowałem debaty szkolne dotyczące m.in. problemów Polonii. Dzięki pobytowi w Polsce będę mógł znaleźć różnice pomiędzy polskim a amerykańskim systemem politycznym i społecznym - powiedział.

Centrum Fahrenheita jest organizacją non-profit, która powstała z inicjatywy działacza polonijnego, prezesa polskiej szkoły im. M. Kopernika w Niles (Illinois) Zbigniewa Piwoniego. Główna siedziba centrum mieści się w Chicago.

Organizacja promuje polskie uczelnie wyższe na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, pomaga w rozwoju polonijnego szkolnictwa w tych krajach. W maju 2011 r. zorganizowała pierwsze targi polskich uczelni wyższych w północnoamerykańskich uniwersytetach, przeznaczone dla amerykańskiej i kanadyjskiej młodzieży polonijnej. Wiosną tego roku na targi do Chicago i Toronto przyjechało 17 najlepszych polskich uczelni.

MM,PAP

NaszDziennik.pl