logo

Zaskakujące wyniki sondażu

Czwartek, 6 grudnia 2012 (15:18)
Aktualizacja: Czwartek, 6 grudnia 2012 (15:44)

Coraz więcej Polaków wierzy, że 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku dokonano zamachu na rządowy samolot TU-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) podaje, że badanie CBOS przeprowadzono po publikacji „Rzeczpospolitej”, w której poinformowano o znalezieniu na wraku samolotu śladów trotylu i nitrogliceryny.

W listopadzie br. ponad jedna czwarta ankietowanych (26 procent) zadeklarowała, że bierze pod uwagę możliwość, iż prezydent Kaczyński zginął w wyniku zamachu – podaje CBOS. Według badania, o 6 punktów procentowych zmalała liczba respondentów, którzy nie wierzą w zamach. Wzrost odnotowano także wśród osób, które nie mają na ten temat zdania.

Jednocześnie warto podkreślić, że tylko 13 proc. ankietowanych przez CBOS uważa, że rząd Donalda Tuska (PO) nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie, gdyż zrobił wszystko, co możliwe, by wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy. 30 proc. respondentów jest zdania, że rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego śledztwa. Połowa pytanych przez CBOS jest zdania, że postępowanie rządu jest właściwe.

Polacy krytycznie oceniają raport komisji pracującej pod przewodnictwem byłego ministra Jerzego Millera (PO) – podaje Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Respondenci coraz częściej są zdania, że w dokumencie stworzonym przez polską komisję nie uwzględniono wszystkich ważnych okoliczności katastrofy. 54 proc. badanych traktuje raport Millera za niepełny. Przeciwnego zdania jest zaledwie 16 procent.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-17 listopada br. na reprezentatywnej grupie 952 Polaków.

IK