logo

Rybnik: Smog ustępuje – szkoły wznowią pracę

Środa, 11 stycznia 2017 (18:20)

W związku z poprawiającą się stopniowo jakością powietrza i dobrymi prognozami od czwartku zajęcia w szkołach i przedszkolach w Rybniku zostaną przywrócone – podał w środę tamtejszy magistrat. Zawiesił je na dwa dni prezydent miasta ze względu na smog.

Ponieważ dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń powietrza wciąż jednak są w tym mieście mocno przekroczone, jeśli rodzice zdecydują się nie posyłać swoich dzieci do szkoły ze względu na smog, będzie to nieobecność usprawiedliwiona. „Usprawiedliwienia ewentualnych nieobecności będą odbywać się na podstawie wewnętrznych procedur określonych w statucie każdej placówki” – zaznaczyła asystentka prezydenta Agnieszka Skupień.

O zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych w Rybniku we wtorek i środę w związku z bardzo złą jakością powietrza zdecydował w poniedziałek prezydent miasta Piotr Kuczera. Podjął taką decyzję w związku z przekroczeniem o ponad tysiąc procent dopuszczalnej normy stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Podstawą jest rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Jak podała Skupień, w czasie dwóch dni zawieszonych zajęć placówki oświatowe zorganizowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, którym rodzice nie mogli w tym czasie zapewnić opieki. Z tej możliwości skorzystało 5 proc. z 20 tys. wszystkich uczniów rybnickich szkół i przedszkoli.

Utrzymywaniu się smogu sprzyjają brak wiatru, opadów i niska temperatura. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje, że w środę i w czwartek pogoda będzie sprzyjać rozpraszaniu się zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju.

RS, PAP