logo

Polska kolejny raz finansuje Ukrainę

Piątek, 17 lutego 2017 (12:08)

Ponad 30 milionów złotych przekazała Polska w 2016 roku na rzecz współpracy rozwojowej z Ukrainą – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie, podsumowując wizytę wiceminister tego resortu Joanny Wroneckiej w tym kraju.

– Celem tej wizyty jest monitorowanie naszych projektów rozwojowych i humanitarnych na Ukrainie. Chcemy przekonać się, czy to, co proponujemy naszym partnerom ukraińskim, jest dobrze postrzegane, czy są zadowoleni z tej współpracy, a my przy okazji przekonujemy się o tym, czy pieniądze publiczne są dobrze wydawane – powiedziała Wronecka polskim dziennikarzom w Kijowie.

– Ukraina jest naszym najważniejszym partnerem we współpracy rozwojowej – podkreśliła. Wiceminister Wronecka poinformowała, że polska pomoc dla Ukrainy skoncentrowana jest na „wzmacnianiu kapitału ludzkiego, decentralizacji i przedsiębiorczości”.

Podczas wizyty na Ukrainie wiceminister spraw zagranicznych odwiedziła Charków, gdzie przekazała zestawy leków, pakietów higieniczno-żywnościowych oraz ubranek dziecięcych na rzecz blisko tysiąca osób dotkniętych skutkami kryzysu na Ukrainie.

W Kijowie Wronecka spotkała się z Ołeną Zerkal, zastępcą szefa MSZ Ukrainy ds. integracji europejskiej. Potwierdziła chęć dalszej ścisłej współpracy z rządem ukraińskim na rzecz udanej transformacji kraju.

„Rozmawiała także o wsparciu przez Polskę procesu decentralizacji na Ukrainie i reformy samorządowej” – głosi komunikat MSZ.

Wronecka spotkała się również z ambasadorem Unii Europejskiej w Kijowie, przedstawicielami ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Służby Maltańskiej i Polskiej Akcji Humanitarnej.

RS, PAP

Aktualizacja 17 lutego 2017 (12:08)