logo

Nowa pięciozłotówka

Piątek, 19 maja 2017 (18:55)

W poniedziałek, 22 maja, NBP wprowadzi do obiegu kolejną okolicznościową pięciozłotówkę z obiegowej serii „Odkryj Polskę”. Tym razem moneta upamiętni kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Seria „Odkryj Polskę” emitowana przez NBP od maja 2014 r. zastąpiła okolicznościowe dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold, które były w obiegu od 1995 r. Seria monet o rozmiarze standardowych obiegowych pięciozłotówek z okolicznościowym rewersem upamiętnia miejsca lub zdarzenia ważne w historii Polski. Podobnie jak obiegowe monety pięciozłotowe zbudowane są z pierścienia miedzioniklowego i rdzenia z brązalu. Tym razem do zbiorów kolekcjonerów trafi moneta zaprojektowana przez Dobrochnę Surajewską, poświęcona kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Jak zauważa dr Andrzej Frejlich, historyk sztuki z Muzeum Lubelskiego w Lublinie, gotycko-ceglana kaplica jako część zabudowy zamku królewskiego została wzniesiona w II połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, a w 1418 r. z inicjatywy króla Władysława Jagiełły jej wnętrze zostało pokryte freskami bizantyńsko-ruskimi.

– Zabytkowa kaplica pw. Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie jest bezcennym przykładem spotkania dwóch tradycji kulturowych – łacińskiego Zachodu i bizantyńskiego Wschodu. Jest najbardziej znaczącym zabytkiem Lublina, a w 2015 r. została uhonorowana Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – wskazuje dr Andrzej Frejlich.

Rewers pięciozłotówki przedstawia wnętrze kaplicy Trójcy Świętej, gdzie na tle zabytkowych okien ukazano fresk z konnym portretem króla Władysława Jagiełły. Z kolei awers monety to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

To już siódma moneta z serii „Odkryj Polskę” emitowanej przez NBP. 

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 19 maja 2017 (19:44)