logo

Polsko-niemieckie ćwiczenia

Wtorek, 18 grudnia 2012 (18:51)
Aktualizacja: Wtorek, 18 grudnia 2012 (20:02)

Zatrzymanie grupy cudzoziemców usiłujących nielegalnie wyjechać z Polski, pościg za poszukiwanym listem gończym i wykrycie przemytu narkotyków - to główne elementy ćwiczenia służb granicznych, które odbyło się w granicznym Świecku.

Jak poinformowała rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Galon, było to pierwsze ćwiczenie w terenie związane z programem szkoleniowym funkcjonariuszy pełniących służbę we wspólnej polsko-niemieckiej placówce w Świecku. W ćwiczeniu wzięło udział 20 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i niemieckiej policji federalnej, którzy razem pracują w zlokalizowanej na terenie byłego przejścia granicznego wspólnej placówce tych służb.

Celem ćwiczenia było m.in. sprawdzenie zaproponowanej przez stronę niemiecką nowej formy działania w tzw. tandemach. - Działamy dwoma pojazdami i w czterech funkcjonariuszy - dwóch niemieckich i dwóch polskich. Funkcjonariusze działają jako jeden patrol i to jest ważne. Nie działają oddzielnie i muszą to przećwiczyć, ponieważ w jednym pojeździe będzie funkcjonariusz polski i niemiecki. Od wzajemnej komunikacji między nimi wiele zależy - wyjaśnił zastępca komendanta placówki SG w Świecku mjr Artur Szczeciński.

Wspólne placówki polskiej Straży Granicznej i niemieckiej policji federalnej funkcjonują od 1 marca w ramach pilotażowego projektu ministerstw spraw wewnętrznych obu krajów.

IK, PAP