logo

Wielkopolskie: Ponad 2,5 tys. zgłoszeń po nawałnicach

Sobota, 12 sierpnia 2017 (09:18)

Państwowa Straż Pożarna odebrała w Wielkopolsce ponad 2,5 tys. zgłoszeń po nawałnicach, jakie w piątek wieczorem i w nocy przeszły nad regionem. Bez prądu w Wielkopolsce nadal pozostaje ok. 100 tys. odbiorców.

Kpt. Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej powiedział PAP w sobotę, że łącznie odebrano ponad 2,5 tys. zgłoszeń, w tym ponad 800 dotyczyło połamanych i wyrwanych drzew. Uszkodzonych zostało ponad 160 dachów, z czego ponad 100 na budynkach mieszkalnych. Ponad 200 zgłoszeń dotyczyło natomiast podtopień.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: wrzesińskim, poznańskim, jarocińskim, gnieźnieńskim, średzkim i gostyńskim.

– W samym powiecie gnieźnieńskim zgłoszeń było ok. 600. W wyniku nawałnicy ucierpiała także gnieźnieńska katedra; nie jest to jednak uszkodzenie, które by wpływało np. na szczelność dachu. Byliśmy na rozpoznaniu – katedra to oczywiście zabytek i bardzo ważny obiekt dla Gniezna, natomiast podjęto decyzję, by w pierwszej kolejności rozwiązywać priorytetowe zadania – udrażniać drogi krajowe, wojewódzkie ze względów bezpieczeństwa, bo jednostki pogotowia same sobie z tym nie poradzą – powiedział Kędziorski.

Jak dodał, na terenie Wielkopolski nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Mateusz Gościniak z Enei Operator powiedział PAP, że najwięcej awarii i problemów w dostępie do energii elektrycznej wystąpiło w okolicach Leszna, Wrześni i Gniezna. W nocy łącznie pozbawionych energii elektrycznej było ok. 150 tys. odbiorców. Obecnie prądu nie ma w blisko 60 tys. gospodarstw domowych.

Awarie w dostępie do energii elektrycznej występują także w okolicach Kalisza. Jak podała w sobotę rano Energa Operator, bez prądu w tym rejonie jest nadal ponad 41 tys. odbiorców.

RP, PAP

Aktualizacja 12 sierpnia 2017 (12:20)