logo

Ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych zniszczonych podczas nawałnic

Piątek, 18 sierpnia 2017 (19:35)

W czterech województwach: wielkopolskim, pomorskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, w ostatnich nawałnicach poszkodowanych zostało ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych – wynika ze wstępnych szacunków resortu rolnictwa. Dodano, że straty odnotowano na ok. 32 tys. ha.

W ministerstwie rolnictwa odbyło się w piątek posiedzenie grupy zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie. Na spotkaniu omówiono straty w rolnictwie spowodowane przez niedawne wichury i ulewne deszcze.

W produkcji zwierzęcej straty dotyczą ok. 700 świń, 24 krów, ok. 200 gęsi i ok. 450 kg ryb. Ponadto według Inspekcji Weterynaryjnej na skutek nawałnicy pogorszyła się jakość lub zostało zniszczonych ponad 51 tys. kg mięsa i wędlin.

Jak poinformowano w komunikacie, po wystąpieniu nawałnic służby podległe ministrowi rolnictwa bezzwłocznie podjęły działania.

Dodano, że główny lekarz weterynarii we współpracy z wojewódzkimi i powiatowymi lekarzami weterynarii prowadzi ciągły monitoring w zakresie strat w hodowli i chowie zwierząt oraz w zakresie bezpieczeństwa żywności w zakładach mięsnych i mleczarskich. Do wstępnego szacowania strat w rolnictwie przystąpiły Ośrodki Doradztwa Rolniczego z poszkodowanych województw oraz przedstawiciele Izb Rolniczych.

Poinformowano także, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił z pismem do wojewodów: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, o zintensyfikowanie działań w zakresie powoływania i prac komisji do szacowania strat w rolnictwie.

Poszkodowani po oszacowaniu strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich oraz środkach trwałych wykorzystywanych do produkcji rolnej będą mogli, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, ubiegać się także o kredyt preferencyjny obrotowy.

RP, PAP

Aktualizacja 18 sierpnia 2017 (19:43)