logo

W Żarach akcja zbiórki zniczy na lwowskie cmentarze

Piątek, 13 października 2017 (10:29)

Po raz szósty Żary (Lubuskie) dołączyły do akcji „Światełko Pamięci”. Jej celem jest zbieranie zniczy i świec, które 1 listopada zapłoną na polskich nekropoliach we Lwowie – poinformowała rzecznik 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach Justyna Wróbel-Gądek.

– Akcja ma na celu utrwalenie pamięci o Zawsze Wiernym Mieście i naszych rodakach, Polakach, których duża część zginęła, walcząc o polski Lwów. Znicze są zbierane do 25 października. W dniu Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim, Obrońców Lwowa i Janowskim – dodała rzecznik.

Organizatorem akcji w Żarach są: Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich oraz Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. w Żarach.

Centralnym miejscem zbiórki zniczy w tym mieście jest Muzeum Kresowe; można je również przynosić do gabinetów okulistycznych w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym.

– Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się zebrać jeszcze więcej zniczy, niż w latach ubiegłych, dzięki temu kolejne zapomniane mogiły będą mogły zostać rozświetlone – powiedział jeden z organizatorów akcji Krzysztof Kopociński.

Cmentarz Obrońców Lwowa znajduje się we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego. Na cmentarzu spoczywają polegli w walce o polski Lwów, m.in. najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari Antoś Petrykiewicz, gen. prof. Ludwik Rydygier – światowej sławy chirurg, a najmłodszym poległym spoczywającym na cmentarzu Obrońców Lwowa jest 9-letni Jaś Kukawski. Duża liczba młodzieży, która oddała życie w obronie Lwowa, jest źródłem potocznej nazwy tej nekropolii – Cmentarz Orląt.

RS, PAP

Aktualizacja 13 października 2017 (10:41)