logo

Zanieczyszczona woda w wodociągu pod Kielcami

Piątek, 13 października 2017 (12:19)

Ponad 5 tys. odbiorców w kilku podkieleckich miejscowościach nie może spożywać wody z wodociągu, z powodu zanieczyszczenia sieci bakteriami z grupy coli.

Decyzję w tej sprawie podjął Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach – została wydana w czwartek po południu.

Zakaz spożywania wody dotyczy korzystających z wodociągu Cedzyna-Leszczyny, doprowadzającego wodę do kilku miejscowość w gminach: Górno (Leszczyny, Radlin, Cedzyna, Górno-Bór, Górno-Osiedle, część Bęczkowa), Masłów (część Domaszowic i Woli Kopcowej) i Kielce (siedem ulic).

Woda nie może być także używana do przygotowywania potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń, kąpieli noworodków, mycia zębów.

Wodociągiem zarządza Zakład Usług Komunalnych (ZUK) w Górnie. Kierownik firmy Grzegorz Ciepiela poinformował PAP, że od piątku mieszkańcom będzie dostarczana woda butelkowana.

Sanepid zalecił m.in. dezynfekcję i płukanie wodociągu. Zakaz spożywania wody z sieci będzie obowiązywał do czasu uzyskania wyników badań, stwierdzających przydatności spożycia wody przez ludzi. Kolejne próbki już pobrano.

Samorządy, sanepid i ZUK na swoich stronach internetowych podały komunikaty w sprawie zakazu. 

RS, PAP

Aktualizacja 13 października 2017 (12:21)