logo

Austria dołączy do Polski i Węgier?

Poniedziałek, 16 października 2017 (20:53)

Brytyjskie media oceniły, że nowy austriacki rząd OeVP i FPOe może dołączyć do Polski i Węgier, tworząc „twardy prawicowy blok” państw w Europie Środkowej i wzmocnić napięcia pomiędzy regionem a Unią Europejską.

Centrowy „The Times” zwrócił uwagę, że zwycięska Austriacka Partia Ludowa (OeVP) 31-letniego Sebastiana Kurza, który po wyborach jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza, jako najmłodszy szef rządu na świecie, prawdopodobnie będzie musiała stworzyć rząd wraz z Austriacką Partią Wolności (FPOe).

Jak oceniono, „to krok, który wzbudzi kontrowersje w Unii Europejskiej, zapowiadając nowy prawicowy, narodowy i antyimigrancki sojusz z Polską, Węgrami i innymi krajami Europy Środkowej, które są zaniepokojone muzułmańskimi uchodźcami”.

„Times” zaznaczył, że Europejski Kongres Żydów (EJC) wystosował nawet do Kurza prośbę o odrzucenie koalicji z FPOe i powrót do rządów z socjaldemokratami z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe).

 

Dziennik podkreślił także, że kampania Kurza przypominała wystąpienia amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, a jego hasła skupiały się na atakowaniu austriackiego establishmentu, krytyce masowej imigracji do Europy oraz zapowiedzi zamknięcia europejskich granic dla uchodźców.

Jednocześnie przypomniano, że poprzednio OeVP i FPOe rządziły Austrią w latach 2000-2007, co doprowadziło do konfliktu z Unią Europejską i rozważania sankcji przeciwko rządowi w Wiedniu, w tym nawet możliwości pozbawienia prawa głosu.

 

 

 

 

Konserwatywny „Daily Telegraph” także odnotował, że „Austria przesuwa się z Kurzem na prawo”, zwracając uwagę na „twarde antyimigranckie podejście” lidera OeVP, które pozwoliło powstrzymać FPOe przed zwycięstwem w wyborach.

„Jego krytycy zwracają jednak uwagę na to, że dokonał tego, przyjmując wiele z retoryki i rozwiązań postulowanych przez nacjonalistów, a w Unii Europejskiej wielu będzie się obawiało, że powstaje twardy prawicowy blok państw środkowoeuropejskich, w którym Kurz występowałby wraz z Viktorem Orbanem na Węgrzech oraz rządem Prawa i Sprawiedliwości w Polsce” – dodał dziennik.

Według urzędowych wstępnych wyników niedzielnych wyborów do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu), pierwsze miejsce zajęła w nich OeVP, zdobywając 31,36 proc. głosów.

Na drugim miejscu znalazła się Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach „wielkiej koalicji” Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

RP, PAP