logo

Zygmunt II August na monecie

Czwartek, 7 grudnia 2017 (19:42)

Zygmunt II August oraz talar Władysława IV to kolejne monety kolekcjonerskie z dwóch serii, jakie Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu.

W ramach emitowanej od 2013 r. serii „Skarby Stanisława Augusta”, która odwzorowuje słynną XVIII-wieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, NBP wprowadził do obiegu dwie kolejne monety – złotą o nominale 500 zł, oraz srebrną o nominale 50 zł, z wizerunkiem króla Zygmunta II Augusta, syna Zygmunta I i Bony Sforzy d’Aragona. Na rewersie monety widnieje popiersie króla. Na awersie monety po łacinie krótki rys historyczny władcy oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, rok emisji oraz nominały odpowiednio 500 zł na monecie złotej i 50 zł na monecie srebrnej.

Ponadto do rąk kolekcjonerów trafiła srebrna 20-złotówka z serii „Historia monety polskiej” – talar Władysława IV. Awers tej monety określa okrągły stempel z godłem i nazwą Rzeczpospolita Polska, datą 2017 i nominałem 20 zł. Tło metryczki stanowi rewers zabytkowego talara Władysława IV z 1642 r. Tarcza została obwiedziona łańcuchem orderu Złotego Runa. Na tym tle umieszczono konną postać Władysława IV. Rewers natomiast przedstawia popiersie króla.

Złota moneta Zygmunt II August o nominale 500 zł została wyemitowana w nakładzie do sześciuset sztuk i można ją było nabyć w cenie 12,5 tysiąca złotych, srebrna o nominale 50 zł w nakładzie do sześciu tysięcy sztuk i jest dostępna w cenie 660 zł. Z kolei srebrna moneta talar Władysława IV została wybita w liczbie do 18 tysięcy sztuk a jej cena emisyjna to 170 zł.

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 7 grudnia 2017 (20:15)