logo

Córka komunistycznego dyktatora chce kandydować z list SLD

Poniedziałek, 12 marca 2018 (19:58)

Córka Wojciecha Jaruzelskiego Monika Jaruzelska poinformowała w poniedziałek w Polsat News, że podjęła decyzję o kandydowaniu w najbliższych wyborach samorządowych z list SLD.

 

Informację o starcie Jaruzelskiej potwierdził na Twitterze szef SLD Włodzimierz Czarzasty. „Dziękuję Pani Moniko za przyjęcie naszej propozycji!” – napisał lider Sojuszu.

Jaruzelska tłumaczyła w poniedziałek, że wchodzi do polityki, by zająć się sprawą tzw. ustawy degradacyjnej, która dotyczy m.in. jej ojca. Jak mówiła, przed polityką wielokrotnie się broniła, natomiast polityka – niezależnie od niej – weszła w jej życie, a „w tej chwili czuje się zobowiązana, żeby stawać w obronie rodzin wojskowych, które mogą być przez ustawę degradacyjną” dotknięte. 

Tak zwana ustawa degradacyjna, którą w zeszłym tygodniu przyjął bez poprawek Senat, zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”. Dotyczy to m.in. komunistycznego dyktatora Wojciecha Jaruzelskiego.

W piątek Monika Jaruzelska razem z europosłem SLD Januszem Zemkem postanowiła powołać centrum monitorowania skutków tzw. ustawy degradacyjnej, po to, by – jak mówiła na konferencji prasowej – „zobaczyć, jak ta ustawa może być szkodliwa dla wojska, dla rodzin wojskowych”. 

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

RP, PAP