logo

Historyczny sztandar w papieskim sanktuarium w Los Angeles

Wtorek, 1 maja 2018 (16:23)

Historyczny sztandar Solidarność Kalifornia w Papieskim Sanktuarium w Los Angeles.

W minioną niedzielę, 29 kwietnia, podczas Mszy Świętej południowej w polskim kościele pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, który od 2015 r. jest zarazem sanktuarium św. Jana Pawła II,  miało miejsce uroczyste wprowadzenie sztandaru Solidarność Kalifornia. Umieszczony został w prezbiterium, w bliskości relikwiarza kapelana „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Sztandar wniósł Leszek Piestrzeniewicz, legendarny działacz „Solidarności” z Gdańska, przewodniczący komitetu strajkowego w zakładzie Telkom-Telmor. Uroczystość zorganizowana została z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zaznacza ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz i kustosz sanktuarium, uroczystość Polonii kalifornijskiej wpisuje się w nasze celebracje jubileuszu 100-lecia niepodległej Polski.

– Wyrażam radość z faktu przekazania dla naszego papieskiego sanktuarium historycznego sztandaru Solidarność Kalifornia. Jest to wotum wdzięczności polskich emigrantów dekady lat 80. dla św. Jana Pawła II, który swoim świętym pontyfikatem przyczynił się do odzyskania wolności przez nasz polski Naród. Z pewnością ten czytelny znak, którym staje się dla nas wprowadzony dzisiaj sztandar, będzie nas mobilizował do jeszcze bardziej intensywnej modlitwy na naszych comiesięcznych Mszach św. za Ojczyznę i jej prezydenta, kiedy to przyzywamy szczególnego orędownictwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki – mówi ks. Rafał Dyguła.

Sztandar został wykonany przez siostry zakonne w Polsce staraniem członków NSZZ „Solidarność” i „Solidarność” Kalifornia. Jest symbolem wierności ideałom „Solidarności” polskich emigrantów w tym zakątku świata. Reprezentował ich podczas wielu uroczystości kościelnych i patriotycznych. Przez wiele lat sprawował nad nim opiekę Stanisław Czarnota, internowany w stanie wojennym związkowiec górniczej „Solidarności”, zamieszkały w Kalifornii, a wcześniej w stanie Utah. Był więziony od pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w Strzelcach Opolskich, Rzeszowie-Załężu i Nowym Łupkowie w Bieszczadach.

RD