logo

Premier Morawiecki o negocjacjach ws. brexitu

Wtorek, 10 lipca 2018 (22:13)

Optujemy za rozsądnym procesem negocjacji ws. brexitu; chcielibyśmy jak najbliższej współpracy z Wielką Brytanią w kwestiach finansowych, handlowych, ale i w obszarze bezpieczeństwa – powiedział we wtorek w Londynie premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w Londynie odbyło się spotkanie przywódców krajów uczestniczących w procesie berlińskim, czyli w mechanizmie wspierania państw Bałkanów Zachodnich w ich integracji z UE. Następnie odbyła się wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, premier Wielkiej Brytanii Theresy May i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Morawiecki był pytany na tej konferencji o to, jak Polska ocenia obecny stan negocjacji brexitowych w kontekście zmian w rządzie brytyjskim i niedawnej propozycji przedstawionej przez premier May. – My jesteśmy usatysfakcjonowani, jeśli chodzi o dotychczasowy przebieg negocjacji, one oczywiście nie są łatwe, dotyczą praw Polaków mieszkających tutaj na Wyspach, ale też rozliczeń finansowych i wielu takich tematów – powiedział polski premier.

Jak dodał, „na tym etapie, na którym jesteśmy, osiągnęliśmy nasze cele i uważamy, że to, co się udało osiągnąć zarówno Wielkiej Brytanii, jak UE [...] jest na razie dobrym osiągnięciem”.

Zaznaczył, że wiadomo „o rozmaitych napięciach na styku polityki handlowej i w obszarze bezpieczeństwa”. – I to jest główna stawka tego ostatniego, ale bardzo ważnego etapu negocjacji z Wielką Brytanią w kontekście brexitu – dodał.

– Polska opowiada się za jak najbardziej przyjaznym układem z Wielką Brytanią w tym duchu, by z jednej strony zachowane były wszelkie reguły w zakresie finansowania, praw osób tutaj mieszkających, na Wyspach – oświadczył premier. Z drugiej strony – dodał – „uważamy, że stałoby się niedobrze i byłaby to krzywda zarówno dla Wielkiej Brytanii i dla UE, gdyby nastąpiło jakieś bardzo gwałtowne, nieuporządkowane rozejście się Wielkiej Brytanii i UE”.

– Dlatego optujemy za rozsądnym procesem negocjacji (ws. brexitu); chcielibyśmy jak najbliższej współpracować z Wielką Brytanią zarówno na polu gospodarczym, inwestycyjnym, handlowym, ale i w obszarze bezpieczeństwa – oświadczył premier Morawiecki.

RP, PAP