logo

Lubelskie: Kolejne ogniska ASF

Środa, 18 lipca 2018 (12:57)

Dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwach w Lubelskiem. Hodowano w nich łącznie 38 świń – wynika z opublikowanego w środę komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. W tym roku w Polsce wykryto 60 ognisk ASF u świń.

„W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby” – poinformowano w komunikacie.

Nowe przypadki tej choroby u trzody chlewnej, podobnie jak wcześniejsze, stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Oba nowe ogniska ASF stwierdzono w gospodarstwach w woj. lubelskim. Jedno w miejscowości Dawidy w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim, gdzie utrzymywano 25 świń, a drugie w miejscowości Domaszewnica w gminie Ulan Majorat w powiecie radzyńskim, gdzie utrzymywano 13 świń.

Jak podano w komunikacie, oba gospodarstwa znajdują się w tzw. obszarach zagrożenia i objętych ograniczeniami – wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

To 59. i 60. ognisko ASF u świń wykryte w 2018 r. Od początku występowania tej choroby w Polsce, czyli od lutego 2014 r., wykryto już w sumie 164 jej ogniska u trzody chlewnej w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Ponadto dotychczas wykryto 2457 przypadków ASF u dzików, przy czym jeden przypadek oznacza czasem kilka padłych dzików.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

RP, PAP

Aktualizacja 18 lipca 2018 (20:01)