logo

Ardanowski: Będziemy pomagali rolnikom w zmniejszaniu kosztów

Środa, 18 lipca 2018 (20:19)

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w środę w Głogowie k. Torunia (Kujawsko-Pomorskie) wsparcie dla rolników, m.in. podniesienie zwrotu za paliwo rolnicze, powołanie holdingu stymulującego rynek i ułatwienia w sprzedaży produktów. – Będziemy pomagali rolnikom w zmniejszaniu kosztów – podkreślił.

Ardanowski towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z rolnikami w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich.

– Jestem naprawdę dumny, że tu, w województwie kujawsko-pomorskim, na ziemi dobrzyńskiej, która była nazywana dobrą ziemią dobrych ludzi, pracowitych i gospodarnych, mogę przedstawić założenia programu rolnego PiS, rządu dobrej zmiany. One odpowiadają oczekiwaniom rolników, bo przecież nie wzięły się z niczego, wzięły się z rozmów z rolnikami w całej Polsce. Program będzie rozbudowywany w najbliższych tygodniach i latach, rozszerzany i doprecyzowany o narzędzia, które są już przygotowane, ale będziemy je ujawniali. Chcę jednoznacznie stwierdzić, że będziemy pomagali w zmniejszaniu kosztów w gospodarstwach – powiedział Ardanowski.

Minister zapowiedział „podniesienie zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym z 86 do 100 litrów dla tych, którzy nie mają produkcji zwierzęcej”. – I historyczna decyzja – to jest decyzja pana premiera – dla tych wszystkich, którzy mają bydło, dokładamy 30 litrów paliwa na jedną jednostkę przeliczeniową. To jest wielka pomoc dla tych wszystkich, którzy hodują bydło, zużywają dużo paliwa – dodał.

Ardanowski poinformował, że ze spółek Skarbu Państwa – Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru, z rynków hurtowych, niektórych spółek strategicznych Skarbu Państwa zostanie stworzony holding, porozumienie gospodarcze, które ma zająć się wsparciem rynku, stymulowaniem rynku, ale nie jego zastąpieniem.

– Nie wracamy do komunizmu i nie eliminujemy gospodarki prywatnej. Państwo nie chce być państwem teoretycznym, państwem, które nic nie może i mówi ludziom: niestety nic nie możemy. Ten holding, do którego zostaną zaproszeni jako współwłaściciele polscy rolnicy, którzy zostali oszukani przez złodziejską prywatyzację początku naszej transformacji – wskazał.

Minister podał, że w poniedziałek Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce, w wydzierżawionej od jednej z grup producenckich chłodni rozpoczyna skup owoców miękkich. – Jeszcze nie ma holdingu, a już pokazujemy, że ta instytucja będzie również działała dla polskich rolników – zaznaczył.

Kolejny element wsparcia dla rolników to stworzenie ułatwień w sprzedaży produkcji rolnej w „krótkich łańcuchach dostaw”, czyli bezpośrednio do konsumenta, przez rozszerzenie możliwości sprzedaży do restauracji, gospodarstw agroturystycznych położonych w pobliżu, do jadłodajni, do sklepów wiejskich.

– Rozszerzamy możliwość pozostania w podatku rolnym, a później bardzo symboliczny 2-procentowy podatek od tego, co będzie ponad te 40 tys. zł. Chcemy przede wszystkim rozwijać sprzedaż żywności wysokiej jakości z polskich gospodarstw, żywności regionalnej, tradycyjnej, do której surowce pochodzą z polskich gospodarstw – mówił szef resortu rolnictwa.

 

RP, PAP

Aktualizacja 19 lipca 2018 (12:01)