logo

Wiceszef KE ostrzega Włochy

Czwartek, 11 października 2018 (16:10)

Wiceszef Komisji Europejskiej Jyrki Katainen ostrzegł w czwartek Włochy przed przedstawieniem sprzecznego z zobowiązaniami tego kraju projektu budżetu na przyszły rok, wskazując na ryzyko dla gospodarki, które by się z tym wiązało.

Przedstawione przez włoski rząd dwa tygodnie temu zapowiedzi dotyczące budżetu wywołały zaniepokojenie w Brukseli i na rynkach finansowych ze względu na plan zwiększenia deficytu do 2,4 proc. PKB w 2019 r. To znacznie więcej, niż przewidywały zobowiązania powzięte przez poprzednie władze w Rzymie. W minionych dniach eurosceptyczny gabinet łagodził ton, wskazując, że w latach 2020 i 2021 deficyt ma zejść do poziomu kolejno 2,1 proc. oraz 1,8 proc. PKB, ale KE nadal ma obawy.

– Sytuacja, jak wszyscy wiedzą, jest bardzo delikatna i nie staje się prostsza – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli Katainen, który jest wiceprzewodniczącym KE do spraw miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Jak zaznaczył, wszyscy widzieli reakcje rynków na włoskie zapowiedzi.

– Naszym interesem, interesem Komisji Europejskiej jest wypracowanie rezultatu, który będzie wiarygodny, oraz przekonanie włoskiego rządu do odpowiedzialnego zachowania. Nikt nie chce kolejnej zawieruchy gospodarczej i niestabilności na rynku – powiedział komisarz.

Jak zauważył, negatywny scenariusz byłby bardzo niedobry zarówno dla mieszkańców Włoch, jak i innych krajów, które cierpiałyby w związku ze zwiększeniem się ryzyka. W środę prezes Narodowego Banku Grecji powiedział, że spadek akcji greckich banków spowodowany był czynnikami zewnętrznymi. Jak pisze Agencja Reutera, analitycy wskazują przy tym na spór Grecji z Komisją Europejską w sprawie budżetu jako na główny powód presji rynkowej na greckich pożyczkodawców.

Wiceszef KE zadeklarował, że Komisja chce być w tej sytuacji tak pragmatyczna, jak to tylko możliwe. Wyraził nadzieję na dobrą współpracę z włoskim rządem w tej sprawie.

– Nie jest za późno, aby utrzymać stabilność i zapewnić kontynuowanie wzrostu we Włoszech. Nie jest za późno, żeby pokazać, że finanse publiczne we Włoszech są na wiarygodnej ścieżce – dodał Katainen.

Wszystkie państwa strefy euro mają obowiązek przedstawienia KE swoich planów budżetowych na kolejny rok do 15 października. Jeśli Komisja Europejska uzna, że włoski projekt budżetu jest sprzeczny z unijnymi wymogami, może go odrzucić.

 

RP, PAP

Aktualizacja 11 października 2018 (20:22)