logo

Rosja: Ambasador Austrii zostanie wezwany do rosyjskiego MSZ

Piątek, 9 listopada 2018 (14:09)

Ambasador Austrii w Moskwie Johannes Aigner zostanie w piątek wezwany do MSZ Rosji – zapowiedział ten resort. Wcześniej rosyjski chargé d’affaires wezwany został do MSZ w Wiedniu z powodu podejrzeń, iż austriacki oficer szpiegował na rzecz Rosji.

W pierwszej reakcji w Moskwie na wydarzenia w Wiedniu przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji RIA Nowosti, że „ambasador Austrii zostanie wezwany w piątek” do MSZ.

Wiadomość ta pojawiła się krótko po podaniu przez media informacji, że z powodu afery szpiegowskiej szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaplanowaną na grudzień wizytę w Moskwie.

Jak ocenia jeden z głównych moskiewskich dzienników „Kommiersant”, afera szpiegowska może mieć poważne skutki dla relacji rosyjsko-austriackich, które „wyróżniały się szczególnym ciepłem nawet w warunkach kryzysu”. Gazeta przypomina, że Austria była pierwszym krajem, który prezydent Władimir Putin odwiedził po swej reelekcji w marcu br. Przedstawiciele Autrii niejednokrotnie krytykowali sankcje wobec Rosji.

Rosyjski przywódca złożył w sierpniu w Austrii drugą wizytę, gdy udając się do Berlina na rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, pojawił się jako gość na ślubie szefowej MSZ Austrii. 

Kneissl miała odwiedzić Rosję w dniach 3-4 grudnia.

RP, PAP

Aktualizacja 9 listopada 2018 (14:13)