logo

Łukaszenka: Będą nas testować, czy zasługujemy na niepodległość

Piątek, 11 stycznia 2019 (19:40)

Białoruś będzie w najbliższych latach „bardzo testowana”, czy zasługuje na niepodległość – powiedział w piątek prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas przyjęcia z okazji tzw. Starego Nowego Roku.

„(Nadchodzący) rok będzie dla każdego inny (...), ale dla naszego kraju, społeczeństwa nie tylko 2019 rok, lecz i 2020 rok będą niełatwe. (...) powiem otwarcie: w ciągu tych dwóch lat będą nas bardzo testować, czy jesteśmy godni (...) tej niepodległości, o której zawsze i wszędzie mówimy” – oświadczył Łukaszenka.

Prezydent Białorusi przemawiał podczas przyjęcia zorganizowanego w piątek z okazji obchodzonego w nocy z 13 na 14 stycznia Starego Nowego Roku, czyli Nowego Roku według kalendarza juliańskiego.

„Musimy być gotowi, by odpowiedzieć na to pytanie. Jestem absolutnie przekonany, że znajdziemy właściwą odpowiedź” – oświadczył białoruski lider.

W czasie uroczystości wręczał nagrody i odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych znalazł się minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej – uhonorowany Orderem Ojczyzny III stopnia.

Makiej jest szefem dyplomacji od 2012 r. i ma opinię w miarę liberalnego i „prozachodniego” polityka. Jest krytykowany przez niektóre portale rosyjskie za zbytnie otwarcie na Zachód i odwracanie się od sojuszu z Rosją.

RP, PAP

Aktualizacja 12 stycznia 2019 (09:31)