logo

Żaryn: W sprawie szpiegostwa będą nowe wątki?

Piątek, 11 stycznia 2019 (20:00)

Sprawa zatrzymanych przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na szkodę Polski nie zostaje zakończona; mogą się pojawić nowe wątki i być może będą potrzebne kolejne realizacje – mówił w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, pytany, czy w tej sprawie można spodziewać się następnych aresztowań.

W piątek sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Maciej Wąsik i rzecznik ministra Stanisław Żaryn poinformowali PAP o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. – jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei, i Piotra D. – b. oficera ABW, który – jak podała TVP Info – ostatnio pracował w Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych. Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to kara od roku do 10 lat więzienia.

„Tego typu sprawy zawsze traktujemy poważnie” – mówił Żaryn w piątek w TVP Info. Zapowiedział, że jeden z badanych wątków będzie dotyczył tego, na ile posiadanie przez Piotra D. doświadczenia w branży państwowej było istotne w tej sprawie. „Mamy na pewno do czynienia z dwoma osobami, które są powiązane z chińskim wywiadem, i to śledztwo, które wciąż jest na dosyć wstępnym etapie, będzie musiało odpowiedzieć na takie pytania” – dodał.

Żaryn był również pytany, czy w tej sprawie można spodziewać się kolejnych aresztowań. „Ci dwaj panowie zostali aresztowani w dniu wczorajszym, zatrzymani 8 stycznia. To na pewno jest etap, który pozostaje etapem wstępnym tego śledztwa. Ta sprawa nie zostaje zakończona, w każdej chwili mogą się pojawić nowe wątki i być może będą potrzebne kolejne realizacje” – podkreślił.

Wcześniej Żaryn wyjaśniał, że w toku sprawy przeszukano mieszkania podejrzanych, a zatrzymań dokonano w związku z informacją i dowodami zgromadzonymi przez ABW.

Żaryn powiedział, że zatrzymany Polak był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił funkcje ważne w innych instytucjach publicznych, a W. jest związany z chińską firmą telekomunikacyjną.

Firma Huawei wydała oświadczenie w sprawie postępowania ABW, ale nie komentuje tych działań. Zapewniła jednak, że przestrzega praw i przepisów krajów, w których działa.

RP, PAP

Aktualizacja 12 stycznia 2019 (10:05)