logo

Akt oskarżenia ws. wyłudzenia ponad 19 milionów złotych podatku

Sobota, 12 stycznia 2019 (14:24)

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej handlującej paliwami. Według śledczych grupa miała wyłudzić w sumie ponad 19 mln zł podatku. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone we współpracy z ABW.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski poinformował, że w wyniku przeprowadzonego wspólnie z ABW postępowania ustalono, iż „składająca się z czterech osób zorganizowana grupa przestępcza powołała co najmniej dwa podmioty gospodarcze, z których jeden zajmował się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towaru w postaci oleju napędowego w ramach Unii Europejskiej, natomiast drugi podmiot gospodarczy nabywał odprawiony olej napędowy od wewnątrzwspólnotowego nabywcy i sprzedawał go nabywcy finalnemu”.

„W związku z tym, że podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywa je z zerową stawką podatku od towarów i usług, a sprzedaje je na terytorium kraju ze stawką 23 proc., powstaje po jego stronie zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej całej wartości tego podatku” – dodał.

Smętkowski tłumaczył, że aby uniknąć kontroli podatkowej, sprawcy zarejestrowali podmioty gospodarcze na podstawione osoby, jednocześnie pilnując, by na koncie bankowym podmiotu nie było znacznych kwot.

W stosunku do oskarżonych zastosowano tymczasowe aresztowanie, poręczenia majątkowe oraz zabezpieczenie majątkowe.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu. Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

JG, PAP

Aktualizacja 12 stycznia 2019 (14:48)