logo

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Niedziela, 10 lutego 2019 (20:52)

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem w paśmie górskim, we wszystkich województwach południowych z wyjątkiem woj. opolskiego.

Drugi stopień zagrożenia dotyczy Bielska-Białej i powiatu bielskiego w woj. śląskim oraz powiatu krośnieńskiego w woj. podkarpackim.

Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h (w powiecie krośnieńskim w porywach do 90 km/h, miejscami w południowej części powiatu do 100 km/h), z południa i południowego zachodu.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia objęte są wszystkie południowe powiaty przygraniczne woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Dodatkowo w woj. dolnośląskim alert dotyczy Wałbrzycha oraz powiatów bolesławickiego i złotoryjskiego, a w woj. śląskim Rybnika i powiatu rybnickiego, Żor i powiatu pszczyńskiego.

W woj. dolnośląskim wiatr osiągnie prędkość od 20 km/h do 35 km/h, w porywach miejscami od 70 km/h do 75 km/h. Będzie wiał z południowego zachodu. W woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim średnia prędkość wiatru wyniesie od 30 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami do 90 km/h. Wiatr będzie wiał z południa, w woj. podkarpackim także z południowego zachodu.

RP, PAP