logo

Bundeswehra dłużej w Afganistanie

Czwartek, 21 marca 2019 (20:47)

Bundestag przedłużył w czwartek o rok – do 31 marca 2020 r. – mandat sił niemieckich w Afganistanie. Do 1300 żołnierzy Bundeswehry może więc w dalszym ciągu uczestniczyć w NATO-wskiej misji Resolute Support.

Celem tej misji jest szkolenie sił bezpieczeństwa Afganistanu oraz udzielanie im wsparcia. W Afganistanie jest obecnie ok. 1200 niemieckich żołnierzy.

Agencja dpa odnotowuje, że doniesienia o możliwości częściowego wycofania się wojsk USA z Afganistanu „zasiały niepewność wśród sojuszników”. Polityk SPD Fritz Felgentreu ostrzegł, że „jeśli USA jednostronnie wycofają się z Afganistanu, Bundeswehra nie będzie tam mogła pozostać”. W Afganistanie stacjonuje około 14 tys. żołnierzy amerykańskich.

Po stronie niemieckiej opozycji za przedłużeniem mandatu opowiedziała się FDP. Przeciwko byli politycy Alternatywy dla Niemiec (AfD) i Lewicy. Deputowany Zielonych Omid Nouripour zażądał oceny zaangażowania Bundeswehry w Afganistanie „pod kątem sukcesów i deficytów”.

Misja NATO Resolute Support rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu w 2014 r. operacji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF).

Prezydent Donald Trump w wygłoszonym 5 lutego orędziu o stanie państwa powiedział, że Stany Zjednoczone prowadzą konstruktywne rozmowy z wieloma afgańskimi grupami, w tym z talibami, i że w miarę postępów w negocjacjach USA będą mogły zmniejszyć obecność swoich wojsk w tym kraju i skupić się na walce z terroryzmem. 

RP, PAP