logo

Morawiecki apeluje do nauczycieli

Niedziela, 14 kwietnia 2019 (19:16)

Premier Mateusz Morawiecki poprosił nauczycieli, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń i by zawiesić protest na święta. Premier mówił o tym w niedzielę po południu na warszawskim Okęciu przed wylotem do Brukseli.

– Chcę bardzo gorąco poprosić nauczycieli o to, żeby jutro i we wtorek, i w środę egzaminy końcowe w szkołach podstawowych odbyły się bez żadnych zakłóceń – powiedział Morawiecki.

– Powinniśmy mieć taką wspólną zasadę, że tam, gdzie chodzi o dobro młodzieży, dobro uczniów, to spory pomiędzy – nazwijmy to umownie – dorosłymi odkładamy na bok. Spory nie mogą zakłócić tego normalnego przebiegu egzaminów – mówił premier.

– Chciałbym też zaapelować o to, żeby na zbliżające się święta, na Wielki Tydzień, może zawiesić ten protest, jeśli się nie udaje go zakończyć, to chociaż właśnie wstrzymać go na ten czas – powiedział.

Zaznaczył, że tak jak wcześniej obiecał, zaraz po świętach rusza inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu.

– Dziękuję tutaj związkowcom, dziękuję nauczycielom za to, że pozytywnie odpowiedzieli na ten nasz apel. Bardzo to doceniam. To jest krok we właściwym kierunku obu stron i przybliżenie stanowisk – ocenił.

Premier podkreślił, że do okrągłego stołu chciałby zaprosić pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców, ale także rodziców, żeby mogli być przekonani o tym, „że szkoła uczy we właściwy sposób, że szkoła ma dobrych nauczycieli” – stwierdził.

Zapewnił, że rząd w najbliższych latach chce doprowadzić do tego, by nauczyciele byli wynagradzani i motywowani w możliwie jak najlepszy, jak najmniej zbiurokratyzowany sposób.

– Chciałbym poprosić, żeby ten okrągły stół był takim nowym otwarciem i żeby wspólnie uszanować tę inicjatywę, i żeby jutro egzaminy odbyły się w sposób zgodny z planem – zaznaczył premier podczas briefingu na Okęciu.

RP, PAP

Aktualizacja 14 kwietnia 2019 (19:43)