logo

Finlandia: W wyborach prowadzi opozycyjna SDP

Niedziela, 14 kwietnia 2019 (20:22)

We wczesnym głosowaniu w wyborach parlamentarnych w Finlandii zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), zdobywając 18,9 proc. głosów – poinformowało w niedzielę fińskie ministerstwo sprawiedliwości po podliczeniu ponad 35 proc. kart.

Na drugim miejscu uplasowała się konserwatywno-liberalna Narodowa Koalicja (KOK), której liderem jest minister finansów Petteri Orpo, uzyskując 17,2 proc. głosów.

Centrum Finlandii (KESK) premiera Juhy Sipili zajęło trzecią pozycję z poparciem 15,4 proc. wyborców.

Na czwartym miejscu znalazła się określana jako eurosceptyczna i populistyczna partia Finowie (PS), kojarzona głównie z antyimigrancką retoryką. Ugrupowanie zdobyło 15,1 proc. głosów.

W niedzielę w Finlandii odbywały się wybory parlamentarne, jednak ponad jedna trzecia uprawnionych (blisko 1,5 mln osób) dokonała już wyboru we wczesnym głosowaniu, które trwało siedem dni i zakończyło się we wtorek. Wyniki wczesnego głosowania, jak podkreśla Agencja Reutera, bywają zniekształcone ze względu na odmienne preferencje polityczne wyborców w różnych regionach.

Przedwyborcze sondaże wskazywały, że żadnej z partii nie uda się przekroczyć 20 proc. głosów, co może utrudnić negocjacje w celu utworzenia przyszłego rządu. 

RP, PAP