logo

Austria: Umorzono śledztwo wobec b. wiceszefa kontrwywiadu

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 (21:32)

Austriacka prokuratura umorzyła śledztwo wobec podejrzanego o nadużycie uprawnień służbowych byłego wicedyrektora Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu (BVT) Wolfganga Zoehrera – poinformował w poniedziałek jego adwokat.

Jeszcze na początku listopada prokuratorzy uznali za bezpodstawne postawienie takiego samego zarzutu dyrektorowi BVT Peterowi Gridlingowi.

Zoehrerowi zarzucano, że w podległym mu referacie świadomie blokował wymazywanie danych personalnych. „Umorzenie to, którego podstawą są rzeczywiste fakty, stanowi kolejny ważny krok w dochodzeniu do ładu z irytującymi i częściowo bezprawnymi zjawiskami wokół BVT” – powiedział agencji APA adwokat Richard Soyer. Jak zaznaczył, dało się udowodnić, że zamiast przetrzymywania danych jego klient czynił coś zupełnie przeciwnego. Pismo prokuratury o umorzeniu postępowania nosi datę 12 kwietnia.

Zoehrer zrezygnował z pracy w BVT krótko po sformowaniu w 2017 obecnej większościowej koalicji rządowej, zwanej popularnie turkusowo-błękitną od barw tworzących ją ugrupowań – chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OVP) kanclerza Sebastiana Kurza i prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPO). Zoehrer stoi obecnie na czele centrum zagadnień międzynarodowych w podległej ministerstwu spraw wewnętrznych akademii bezpieczeństwa.

Jak dowiedziała się APA w poniedziałek w prokuraturze, w związku z aferą wokół BVT prowadzi się nadal śledztwo wobec czterech innych osób podejrzanych nie tylko o nadużycie władzy, lecz także o praktyki korupcyjne.

Aferę tę zapoczątkowało dokonane w lutym ubiegłego roku na zlecenie MSW przeszukanie siedziby BVT, czego efektem było przejęcie przez policję znacznej ilości danych, dotyczących między innymi austriackiej skrajnej prawicy. Zaniepokojony tym Klub Berneński, który jest platformą wymiany poglądów i informacji tajnych służb państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii, zamierzał zawiesić współpracę z Austrią, czemu według Wiednia zapobiegły „przedsięwzięcia tworzące zaufanie”.

Jednak na początku kwietnia bieżącego roku Gridling przyznał w parlamencie, że BVT funkcjonuje obecnie w Klubie Berneńskim na ograniczonych prawach. Jak jednocześnie zaznaczył, kierowany przez niego urząd stanowi „nadal część europejskiej sieci bezpieczeństwa, włączony jest w wymianę informacji” i współpracuje z pełniącymi podobne funkcje urzędami innych państw europejskich, co ma miejsce „w szczególności w sferze operacyjnej”.

Wystąpienie Gridlinga było reakcją na opublikowaną w austriackich mediach informację, że zwracając się do Klubu Berneńskiego o pomoc w śledztwach dotyczących rosyjskich szpiegów, fiński kontrwywiad zastrzegł, by nie włączać do tego austriackiego BVT ze względu na powiązania współrządzącej FPO z Rosją.

W ubiegłym tygodniu, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, austriacki liberalny dziennik „Standard” napisał, że z tego samego powodu brytyjskie i holenderskie służby kontrwywiadowcze zerwały niemal całkowicie kontakty z BVT. 

RP, PAP