logo

KIR: Świąteczne przelewy z wyprzedzeniem

Czwartek, 18 kwietnia 2019 (19:29)

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

KIR informuje, że w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych. Zatem 22 kwietnia – w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia, po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia.

Izba podaje też, że w przypadku Euro Elixir, systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa dłużej. System nie będzie funkcjonować również w piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

KIR zaznacza jednocześnie, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Elixir to pierwszy w Polsce elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych, który funkcjonuje na rynku od 25 lat. Przez ten czas za jego pośrednictwem, KIR rozliczyła ponad 22,3 mld transakcji międzybankowych na kwotę 72,2 bln złotych.

RP, PAP

Aktualizacja 18 kwietnia 2019 (21:01)