logo

W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Wtorek, 23 kwietnia 2019 (15:58)

W lasach w niemal całym kraju we wtorek obowiązuje trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko w tym roku lasy płonęły już ponad 3,5 tys. razy. Instytut Badawczy Leśnictwa wyjaśnił, że aby sytuacja się odmieniła, muszą przyjść większe i długotrwałe opady.

Główny specjalista Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa Mirosław Kwiatkowski powiedział PAP, że powstawaniom pożarów sprzyja aktualna pogoda. Według prognoz w najbliższych dniach nadal ma być sucho – synoptycy przewidują jedynie lokalne deszcze o niewielkim zasięgu. W związku z tym zagrożenie w lasach może wzrastać. Sytuację pogarsza dodatkowo silny wiatr, który utrudnia akcje gaśnicze i sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

Kwiatkowski wyjaśnił, że aby sytuacja się odmieniła, muszą wystąpić większe i długotrwałe opady. Niewystarczający może się okazać także krótki opad burzowy, mimo że zwykle jest intensywny. – W tej chwili ściółka jest tak przesuszona, że przy bardzo intensywnym opadzie nie przyjmuje tej wody, tylko ta woda spływa. Potrzebne byłoby kilka dni opadowych, żeby wilgoć w ściółce się odbudowała – tłumaczył. Zauważył przy tym, że przesuszanie się ściółki przyspiesza także niski poziom wody gruntowej.

W zestawieniu z ubiegłym sezonem sytuacja w polskich lasach zdecydowanie się pogorszyła. Ekspert wskazał, że choć kiedyś w kwietniu wybuchało wiele pożarów w lasach, to jednak przez ostatnich kilka lat tak nie było.

Zgodnie z przepisami jeśli przez pięć kolejnych dni o godz. 9.00 rano wilgotność ściółki jest niższa od 10 proc., może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu. Kwiatkowski przekazał PAP, że obecnie wilgotność spadała poniżej 10 proc. w pojedynczych dniach, więc nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia zakazu.

– Natomiast to, co się w tej chwili dzieje, to sytuacja nadzwyczajna, więc nie można mieć pewności, mimo niespełnionego warunku, że (zakaz – PAP) nie będzie wprowadzony – zastrzegł. We wtorek w kilku punktach w kraju wilgotność wyniosła ponad 9 proc., ale mniej niż 10 proc. W większości jednak sięgała 10-12 proc.

Tylko we wtorek do wczesnych godzin popołudniowych w polskich lasach wybuchło 30 pożarów. W niemal całym kraju IBL określił stopień zagrożenia pożarowego w lasach jako najwyższy. Od początku tego roku w lasach wybuchło ok. 3,5 tys. pożarów, z czego ok. 2,5 tys. w samym kwietniu. W tym miesiącu w tego typu zdarzeniach zginęły już dwie osoby. Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach.

We wtorek straż pożarna podejmuje interwencje także w związku ze skutkami silnego wiatru, ze względu na który Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

RP, PAP

Aktualizacja 23 kwietnia 2019 (20:11)