logo

Premier Morawiecki spotkał się z szefem japońskiego rządu Abe

Środa, 24 kwietnia 2019 (21:08)

Premier Mateusz Morawiecki w środę wieczorem spotkał się w Bratysławie z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe. Podczas spotkania politycy mieli rozmawiać o perspektywach rozwoju współpracy gospodarczej.

Szefowie rządów Polski i Japonii przybyli na Słowację, gdzie w czwartek będą uczestniczyć w rozszerzonej formule szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej. W przeddzień spotkania V4 plus Japonia, w bratysławskim hotelu Sheraton doszło do spotkania Morawieckiego z Abe oraz delegacji obu krajów.

Jeszcze przed wylotem na Słowację wiceszef MSZ Konrad Szymański zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że spotkanie dwustronne premiera Morawieckiego z premierem Abe potwierdza bardzo dobry stan polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego. „Ważnym kontekstem rozmów jest obchodzona w tym roku 100. rocznica nawiązania relacji dwustronnych oraz planowane w najbliższym czasie kontakty polityczne i wizyty” – zaznaczył.

„Japonia jest niezwykle ważnym partnerem gospodarczym Polski – poważnym inwestorem i potencjalnym partnerem w kluczowych projektach z zakresu energetyki, elektromobilności czy infrastrukturalnych, dotyczących dalszego rozwoju naszego kraju. Jesteśmy szczególnie zainteresowani dalszym rozwojem współpracy w zakresie nowoczesnych technologii, pod względem których Japonia znajduje się w światowej czołówce” – mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że Japonia jest od ok. 10 lat jednym z najważniejszych partnerów strategicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, co w przypadku Polski przekłada się na inwestycje rzędu 887 mln USD rocznie, generujące ok. 40 tys. miejsc pracy i obroty handlowe w wysokości 4,8 mld USD w 2018 r.

Premier Japonii na początku tygodnia rozpoczął podróż, w trakcie której odwiedzić ma kilka krajów europejskich (dotychczas złożył wizytę we Francji i we Włoszech), Stany Zjednoczone oraz Kanadę, w ramach przygotowań do zbliżającego się szczytu G20, który odbędzie się w czerwcu w japońskiej Osace.

 

RP, PAP