logo

Francuski kontyngent pozostanie w Iraku

Środa, 15 maja 2019 (20:02)

Francuskie siły zbrojne nie planują zawieszenia swojej misji szkoleniowej w Iraku – podała Agencja Reutera, powołując się na informatora w ministerstwie obrony Francji. Wcześniej o wycofaniu swoich kontyngentów z Iraku poinformowały Niemcy i Holandia.

Francuska misja w Iraku liczy 300 żołnierzy. „Na tym etapie nie ma zmian dotyczących zaangażowania Francji” – powiedział rozmówca Agencji Reutera.

Holendrzy wycofali swoich żołnierzy z Iraku, tłumacząc to względami bezpieczeństwa, ale nie skomentowali natury zagrożenia; ich personel wojskowy pomagał wraz z wojskowymi z innych krajów w szkoleniu sił irackich w Irbilu na północy Iraku.

Niemcy zawiesiły misje szkoleniowe prowadzone w Iraku. Bundeswehra jako powód podała narastające napięcia między USA i Iranem. Rzecznik niemieckiego resortu obrony powiedział, że Berlin ma informacje na temat potencjalnych ataków sił proirańskich.

Wcześniej w środę Departament Stanu USA zarządził wyjazd z Iraku amerykańskich „pracowników rządowych niepełniących kluczowych funkcji”. Nakaz dotyczy pracowników ambasady w Bagdadzie i amerykańskiego konsulatu generalnego w Irbilu.

We wtorek siły zbrojne USA po raz kolejny ostrzegły przed możliwymi zagrożeniami ze strony Iranu dla swoich żołnierzy w Iraku, choć wysoki rangą wojskowy brytyjski podał to stanowisko w wątpliwość, a władze w Teheranie określiły je jako prowadzenie „wojny psychologicznej”.

USA skierowały też dodatkowe siły na Bliski Wschód, w tym lotniskowiec, bombowce B-52 i baterie Patriot, chcąc zniechęcić potencjalnych agresorów do ataków na amerykańskich żołnierzy w regionie.

Wysoki rangą dowódca irańskich Strażników Rewolucji zapowiedział działania odwetowe ze strony Teheranu w odpowiedzi na wszelkie agresywne poczynania USA. 

RP, PAP

Aktualizacja 15 maja 2019 (20:44)