logo

Na Babiej Górze zagrożenie lawinowe

Czwartek, 16 maja 2019 (12:15)

Aura nie rozpieszcza turystów w Beskidach. GOPR poinformowało w czwartek, że warunki na szlakach są trudne, a w rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Opady spowodowały przybór rzek; Koszarawa przekroczyła stan ostrzegawczy.

Goprowcy z centralnej stacji ratownictwa Grupy Beskidzkiej podali, że pomimo częstych przejaśnień i zaniku opadów, warunki na szlakach są trudne, a powyżej 1000 m n.p.m. wręcz zimowe. Jest ślisko. Ograniczona jest także widoczność. W czwartek rano termometry przy schroniskach na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej wskazywał 5 st. C.

Ratownicy nie odwołali zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Wciąż obowiązuje tam jego najniższy, pierwszy stopień. Możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin występuje głównie w żlebach, kociołkach i zagłębieniach terenowych.

Po długotrwałych opadach przybyło wody w rzekach. Część osiągnęła stany wysokie, a Koszarawa w Pewli Małej przekroczyła poziom ostrzegawczy o 3 cm. Przekroczony on jest także na Sole w Czańcu oraz w Wiśle w Jawiszowicach, co jednak ma związek ze zwiększonym zrzutem wody ze zbiorników. 

RP, PAP

Aktualizacja 16 maja 2019 (15:47)