logo

Pierwsza eskadra F-35 będzie kupiona do 2026 r.

Czwartek, 16 maja 2019 (15:47)

Pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie zakupiona w tej perspektywie planistycznej do 2026 r.; druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r. – poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkewicz.

Skurkiewicz w czwartek przedstawił w Sejmie informację bieżącą, której domagali się posłowie klubu PO-KO. Poseł Czesław Mroczek wystąpił do szefa MON o wyjaśnienia „w sprawie bulwersujących działań rządu dotyczących pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP”.

Podczas dyskusji temat samolotów wielozadaniowych wywołała Joanna Kluzik-Rostkowska (PO-KO), która spytała o wartość bojową lotnictwa wojskowego. Przypomniała, że po ostatnich wypadkach samolotów MiG-29, maszyny te były uziemiane kilka razy. Oceniła również, że „przygotowanych do użytku” jest zaledwie 40 proc. samolotów F-16. „Skończy się tak, że piloci będą chodzić pieszo” – podsumowała posłanka PO-KO.

Skurkiewicz, odpowiadając na te zarzuty, przypomniał, że to za rządów PO – PSL, w 2011 r., podjęto decyzję o przedłużenie czasu eksploatacji samolotów MiG-29 o 10 lat, co oznacza, że będą one eksploatowane w sumie przez 40 lat. Skurkiewicz podkreślił, że za rządów PiS Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony, zdecydował o przyspieszeniu realizacji programu Harpia dot. samolotów wielozadaniowych, które mają zastąpić przestarzałe MiG-29 i Su-22.

„Kupujemy samoloty piątej generacji. To jest decyzja przełomowa, która postawi siły powietrzne w zupełnie innym miejscu. To się dzieje, bo pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie kupiona jeszcze w tej perspektywie, w tym planie modernizacyjnym do 2026 r. Druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r. To są fakty” – poinformował posłów Skurkiewicz.

RP, PAP